Kategórie
Tlačové správy

6. hackathon bude v Trenčíne

V Trenčíne sa tímy IT nadšencov budú snažiť v rámci ďalšieho hackathonu o zefektívnenie manažmentu mestských investícií.

Trenčín – V poradí už šiesty hackathon Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v spolupráci s Campus Cowork financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR bude opäť prebiehať v regióne – tentoraz v Trenčíne. Na dvojdňovom podujatí „Budovanie mesta s prehľadným systémom investícií“ sa budú môcť opäť realizovať šikovní a tvoriví IT nadšenci a odborníci so svojimi inovatívnymi riešeniami.

V rámci témy sa od tímov očakávajú návrhy a riešenia na zefektívnenie manažmentu mestských investícií. Úlohou zapojených súťažiacich bude navrhnúť digitalizáciu implementácie investičných akcií v meste a ich správu cez jednotné systémové riešenie. Navrhované riešenia majú zastrešiť všetky nevyhnutné procesy súvisiace s investičnými akciami – najmä adekvátne notifikovať používateľov v už vytvorených systémoch Mestského úradu v Trenčíne a mať možnosť integrácie aj s inými informačnými systémami mesta. Momentálne zamestnanci Mestského úradu procesy spravujú v spoločne využívanej excelovskej tabuľke, pričom podporné dokumenty k investíciám majú uložené na viacerých miestach.

Hackeri budú mať za úlohu počas 10. a 11. novembra nájsť také moderné riešenia, ktoré uľahčia vyhľadávanie podporných dokumentov k investíciám a umožnia pracovať s najnovšou verziou každého dokumentu. Výsledkom má byť urýchlenie legislatívnych aj interných procesov pri implementovaní investičných akcií, odbremenenie pracovníkov mesta od zbytočnej administratívy, či minimalizácia chýb. Dôležitým aspektom je aj možnosť sprístupniť vybraný prehľad investičných akcií pre verejnosť.

„Veľmi ma teší, že máme možnosť vylepšiť fungovanie samosprávy v priamej spolupráci s odborníkmi a nadšencami pre informatizáciu a inovácie. Som zvedavý na nápady, s ktorými prídu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.

Do v poradí už tretieho regionálneho hackhatonu, ktorý sa koná dnes a zajtra v Trenčíne, sa prihlásilo 12 tímov a 46 účastníkov. Ide o posledný hackathon z minuloročnej výzvy, v ktorej boli vybrané tri regionálne samosprávy, pre ktoré ministerstvo zorganizovalo hackathony a poskytne im tiež financie na realizáciu víťazných riešení. V rámci novej tohtoročnej výzvy pre regióny bude vybraných nových 5 tém.

MIRRI SR zorganizovalo z plánu obnovy v spolupráci s Campus Cowork už päť hackhatonov. V rámci pilotného hackathonu Hacknime dezinformácie zvíťazil projekt vzdelávacej aplikácie na zvyšovanie mediálnej gramotnosti a podporu kritického myslenia mladých ľudí. V druhom hackathone Seniori v digitálnom svete vyhrala aplikácia, ktorá má seniorov motivovať, aby zlepšovali svoje digitálne zručnosti. Tretí hackathon Moje dáta priniesol víťazstvo projektu, ktorý má pomôcť občanom a podnikateľom efektívne spravovať a využívať dostupné údaje z verejnej správy v rámci integrácie do projektu Manažment osobných údajov. Štvrtý hackathon Hackni si vjazd do historického centra mesta vyhral tím, ktorí mal najlepšie riešenie na pomoc bratislavskému Starému Mestu pre regulovaný vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy. Piaty prešovský hackathon priniesol víťazstvo tímu, ktorí vytvoril koncept Digitálneho dvojčaťa mesta Prešov, ktorého cieľom je vo virtuálnom svete simulovať skutočné udalosti a ich dopady – to všetko za zlomok času a nákladov. Víťazné projekty z prvého, druhého a štvrtého hackathonu sú už v implementačnej fáze. Viac informácií na Hacknime.to.


Autor: Mgr. Martin Dorčák.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *