Kategórie
Tlačové správy

Parlament schválil zákon pre nové eurofondy

Slovensko bude čerpať 13 miliárd eur transparentnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie.

Národná rada schválila zákon vicepremiérky Remišovej, ktorý prináša zásadné zjednodušenia pre nastavenie nového programového obdobia a je legislatívnym rámcom pre reformu eurofondov.

Zákon, podľa ktorého bude Slovensko v nasledujúcich rokoch čerpať takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov, je schválený. Národná rada SR dnes prijala zákon o príspevkoch z fondov Európskej únie, ktorý predložila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová. Za návrh hlasovalo 85 prítomných poslancov.

„Tento zákon je jedným z najdôležitejších míľnikov v najväčšej reforme eurofondov v histórii Slovenska, ktorú sme spustili po nástupe vlády v roku 2020. Sľúbila som, že eurofondy prestanú byť synonymom byrokracie a korupcie, a že nový systém nastavíme tak, aby eurofondy čo najjednoduchšie, najrýchlejšie a najférovejšie pomáhali zlepšovať životnú úroveň ľudí na Slovensku. Nový zákon zakladá nový rámec a pravidlá pre čerpanie takmer 13 miliárd eur z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v novom programovom období. Európska legislatíva k eurofondom má viac ako 860 strán, preto sme stanovili, že nesmieme prijímať žiadnu ďalšiu byrokraciu nad rámec toho, čo od nás vyžaduje Brusel. Zaviedli sme desiatky zmien a opatrení, medzi iným aj výrazné zníženie rozsahu vyžadovanej dokumentácie, zjednodušenie schvaľovacieho procesu, plnú elektronizácia procesov a jednotný výkon kontroly verejného obstarávania. Všetko, čo sme v súlade s európskou legislatívou mohli, to sme zoštíhlili a zjednodušili,“ reagovala na schválenie zákona vicepremiérka Veronika Remišová.

„Aby bol systém jednoduchší a prehľadnejší, väčšinu eurofondov dávame pod jednu strechu,“ uviedla.

Základným zjednodušením v nových eurofondoch je jednotný Program Slovensko, ktorý nahradí 6 doterajších operačných programov s rôznymi pravidlami, zjednoduší množstvo byrokratických procesov a o dve tretiny zredukuje počet orgánov, ktoré eurofondy doteraz riadili.

„Medzi zásadné zmeny, ktoré nový zákon prináša, patrí tiež výkon kontroly verejného obstarávania. Doteraz to bola jedna z najviac problematických oblastí, kontrolu vykonávalo až 21 riadiacich a sprostredkovateľských orgánov. Každý s inými pravidlami, čo prinášalo do procesu chaos a zbytočné chyby, za ktoré Slovensko od roku 2007 zaplatilo EÚ korekcie vo výške takmer 700 miliónov eur. Za to mohli byť nové nemocnice, školy, škôlky, cesty, o ktoré nás bývalé vlády svojou nekompetentnosťou pripravili. Aby takéto drahé chyby nevznikali, po novom bude kontrolu vykonávať už len Úrad pre verejné obstarávanie podľa jednotných pravidiel. Jeho vedeniu a expertom ďakujem za dvojročnú spoluprácu pri príprave tohto zákona.“

Doteraz mal takmer každý riadiaci a sprostredkovateľský orgán vlastnú príručku s vlastnými pravidlami pre verejné obstarávanie, čo spôsobovalo zmätok. Nová jednotná príručka zavádza zjednotené pravidlá a zjednodušené postupy pre všetkých.

Veľkou zmenou oproti minulosti je zásadné odbúranie byrokracie.

„Za takmer dve desaťročia čerpania eurofondov na Slovensku enormne narástla byrokracia, vysoko nad rámec toho, čo od nás požadovala Európska únia. Jednotlivé riadiace a sprostredkovateľské orgány od žiadateľov vyžadovali množstvo nepotrebných tlačív a potvrdení. Novým zákonom sme byrokraciu okresali na minimum. Lebo menej byrokracie znamená menej korupcie a menej korupcie prinesie viac peňazí pre rozvoj Slovenska a lepší život ľudí vo všetkých regiónoch,“ povedala Remišová.

Medzi hlavné zjednodušenia a zmeny, ktoré nový zákon prináša, patrí:

  1. výrazné zníženie rozsahu aj obsahu vyžadovanej dokumentácie
  2. zjednodušenie schvaľovacieho procesu
  3. plná elektronizácia procesov a úplné odstránenie listinnej formy komunikácie
  4. jednotný výkon kontroly verejného obstarávania prostredníctvom Úradu pre verejné obstarávanie

Zákon prináša oveľa väčšiu flexibilitu vo výzvach tak, aby sa mohli meniť a rýchlo reagovať na aktuálnu situáciu.

„Takáto potreba sa naplno ukázala počas boja s pandémiou COVID-19 a bude užitočná aj v nasledujúcich rokoch, ktoré budú určite poznačené situáciou na Ukrajine a utečeneckou krízou,“ podotkla Remišová.

Medzi ďalšie dôležité novinky patria väčšie možnosti pre žiadateľov odvolať sa proti rozhodnutiu riadiaceho alebo sprostredkovateľského orgánu, prijímatelia tiež nebudú musieť opakovane predkladať dokumenty a údaje, ktoré už raz predložili.

„Čerpanie eurofondov v predchádzajúcom období bolo poznačené veľkými problémami a stratami pre Slovensko. Bývalé vlády neboli schopné za viac ako šesť rokov čerpania v programovom období 2014 – 2020 využiť ani len tretinu z eurofondov, ktoré Slovensko dostalo. Nám sa od volieb 2020 podarilo presadiť zásadné zmeny, rekordne sme zrýchli a zlepšili čerpanie o 3,5 miliardy eur a Slovensko sa v čerpaní posunulo z hanebného 27. miesta na 22. priečku. Zmeny, ktoré sa osvedčili sú súčasťou dnes schváleného zákona.“

Nový zákon o eurofondoch bol schválený v čase, kedy Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vedie náročné rokovania s Európskou komisiou o Partnerskej dohode a Programe Slovensko.

„V Bruseli obhajujeme naše národné priority a záujmy. Robíme všetko preto, aby každé jedno euro, ktoré dostaneme, bolo využité v prospech Slovenska. Eurofondy tu nie sú na to, aby končili vo vreckách oligarchov a rôznych vybavovačov, ale ľudia vo všetkých regiónoch mali európsku kvalitu života,“ dodala vicepremiérka Remišová.

2 odpovede na “Parlament schválil zákon pre nové eurofondy”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *