Kategórie
Tlačové správy

Slovensko musí mať možnosť vylúčiť zo zákaziek financovaných z verejných zdrojov firmy z krajín, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky

Podpredsedníčka vlády predložila expresne na rokovanie vlády novelu zákona o verejnom obstarávaní.

Bezpečnosť Slovenska je prvoradá a štát musí mať právo a nástroj, ako obmedziť využitie našich verejných zdrojov v prospech krajín, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky. Vláda dnes schválila novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú na rokovanie predložila vicepremiérka Veronika Remišová v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým. Úprava legislatívy je priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine.

„V čase, keď Ukrajina čelí už tretí týždeň barbarskému útoku a invázii zo strany Ruska, Slovensko aj celá Európska únia prijímajú rázne opatrenia s cieľom posilniť svoju bezpečnosť a tiež pomôcť vojnou zmietanej susednej krajine. Na Ukrajinu padajú ruské bomby, Rusko sa vyhráža Slovensku a dalo nás na zoznam nepriateľských krajín, a nie je dôvod, aby sme peniazmi slovenských daňových poplatníkov alebo z eurofondov financovali výrobu zbraní, ktoré sa potom obrátia proti nám alebo nášmu susedovi. Na vládu som dnes preto predložila novelu zákona, ktorá umožní z obchodovania so štátom vylúčiť uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom, či im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky,“ vyhlásila po schválení novely vládou vicepremiérka Veronika Remišová.

Návrh zákona posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z rizikových krajín vo verejnom obstarávaní. Novela umožní vláde Slovenskej republiky reagovať na situácie, kedy je najmä z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín. Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov.

„V tejto situácii je lepšie, keď zákazky financované z verejných zdrojov môžu získať slovenské firmy a nie spoločnosti zo štátov, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky a agresívne. Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť,“ dodala Remišová.

Novelu zákona musí ešte schváliť Národná rada SR a jej účinnosť sa predpokladá od 1. apríla 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *