Kategórie
Tlačové správy

Jedinečná výstava Momenty, svetlá a tiene spojí tvorbu dvoch autoriek

Galéria SPP prináša jarnú výstavu dvoch výrazných slovenských výtvarníčok, Andrey Ehret a Ivany Orviskej.

Momenty, svetlá a tiene
Momenty, svetlá a tiene.

Ich životná cesta a tvorba sú odlišné, no spája ich podobná hra so svetlom a farbami, ktorú rozvíjajú vo svojich dielach. Výstava s názvom Momenty, svetlá a tiene je pre verejnosť otvorená od 15. marca 2024.

Jedinečné spojenie expozície dvoch umelkýň tvorí viac ako 50 umeleckých diel, ktorými sú prevažne olejomaľby. Obe autorky prostredníctvom rôznych techník a prístupov vytvárajú atmosféru, ktorá diváka vtiahne do mystického sveta, kde sa stretáva fyzická realita a duševná skúsenosť.

Andrea Ehret sa pri tvorbe svojich abstraktných expresívnych diel inšpiruje východnou filozofiou a pozýva divákov na duchovnú cestu. Ivana Orviská sa naopak oddáva tajomstvám prírody a ľudskej duše prostredníctvom spontánneho a intuitívneho maľovania. Ich diela spoločne vytvárajú fascinujúcu kombináciu svetla a tieňov.

„Moje obrazy sú mojím pamäťovým záznamom spontánnych emócií ako nadšenie, obdiv, pokoj a úcta k prírode. Hľadám krásu, ale chcem zachytiť aj neustálu zmenu, ktorá je prírode vlastná a odhaliť vzrušenie, ktoré ma spája s daným miestom. Chcela by som, aby ľudia cítili radosť z opätovného spojenia s pokojom a krásou prírody,“ hovorí Ivana Orviská, ktorá svojimi maľbami návštevníkov výstavy zasvätí do tajomstva prírody a ľudskej duše.

„Jednou z hlavných tém mojej súčasnej výstavy v Galérii SPP v Bratislave je okolie francúzskeho Provence, kde som minulý rok tvorila a odkiaľ pochádzajú aj vystavované diela,“ dodáva Ivana Orviská.

Umelkyňa Andrea Ehret dlhodobo pôsobí v Prahe a jej diela sú súčasťou súkromných zbierok a výstav po celom svete. Vo svojej tvorbe vyjadruje abstraktnú expresiu, ktorá vyžaruje z hĺbky vnútra a prelína sa s východnou filozofiou. Každé plátno je mystickou krajinou plnou symboliky a vnútorných kontrastov.

„Na výstave v Bratislave budem po prvýkrát prezentovať moju morskú kolekciu s názvom ‚Walking on Water‘, ktorá je inšpirovaná oceánom a jeho silou. S Ivanou Orviskou komunikujeme už dva roky, no ešte sme spolu nevystavovali. Prepojenie našej tvorby vytvára zaujímavú a jedinečnú dynamiku, na ktorú sa obe tešíme,“ vysvetľuje Andrea Ehret.

Návštevníci galérie budú mať možnosť vidieť pestrý výber z diel oboch autoriek. Výstava Momenty, svetlá a tiene je prístupná verejnosti od piatka 15. marca do 30. apríla 2024 v priestoroch Galérie SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Vstup je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Otváracie hodiny v Galérii SPP – v pracovné dni od 10.00 do 18.00 h.


Autor: SPP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *