Kategórie
Tlačové správy

Jarné upratovanie vo financiách môže pomôcť rodinným rozpočtom

Jarné upratovanie sa nemusí týkať len poriadku v do­mác­nostiach a ich okolí, ale prospešné je si upratať aj vo svo­jich fi­nan­ciách.

Home Credit

Vďaka tomu je možné v rodinnej kase ročne ušetriť aj stovky eur. Spo­loč­nosť Home Credit prináša niekoľko tipov, ako si efektívne s prí­cho­dom jari urobiť poriadok vo vý­dav­koch.

  1. Pripravte si vlastný rodinný rozpočet – nejde o nič zložité. Je to prvý krok pri fi­nan­čnom upratovaní, vďaka ktorému budete mať prehľad o tom, kam smerujú peniaze z vášho účtu. Taktiež môžete vďaka tomu zistiť, aké sú vaše možnosti a prí­pad­né rezervy. Na strane výdavkov by nemali chýbať položky spojené s bývaním a chodom domácnosti, so splá­ca­ním pôžičiek, sporení, poistení, ale ani náklady na mo­bil­ných operátorov, potraviny, drogériu, oblečenie, dopravu, vzdelávanie či trávenie voľného času.

„Samozrejme, sú tu niektoré výdavky, napríklad za nájom, ktoré sú ne­vyhnutné a ich výšku nevieme priamo ovplyvniť. Na druhej strane je tu ale väčšia časť nákladov, pri ktorých sa šetriť určite dá. Trebárs za nevýhodné služby, pri nákupoch luxusného oblečenia, nápojov či v reštauráciách. Po analýze výdavkov môže nejedného prekvapiť, za čo v skutočnosti vyhadzuje pomerne vysoké sumy. Stačí všetko spísať napríklad do jed­no­du­chej excelovskej tabuľky alebo si to ešte uľahčiť využitím na to určených mobilných aplikácií, prípadne si to ‚hodiť‘ na papier,“ radí ombudsman spo­ločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

  1. Snažte sa vyhnúť nepremysleným a predraženým nákupom. Určite sa oplatí sledovať a pra­vi­delne si porovnávať ceny tovaru dennej spotreby, ako aj ponuky viacerých obchodov, ak sa chystáte napríklad meniť drahší spotrebič, rovnako tak aj cenníky posky­to­va­te­ľov pra­vi­delne vy­u­ží­va­ných služieb.

„Je vhodné prehodnotiť a obmedziť predražené a nepotrebné nákupy alebo zvážiť výmenu dodávateľov niektorých služieb, ak zistíte že vám ich niekto dokáže poskytnúť v rovnakej kvalite za menej. Okrem toho, určite zaberie aj to, keď si pred každým väčším nákupom urobíte obyčajný nákupný zoznam, ktorého sa však budete v obchode naozaj aj držať,“ hovorí ombudsman.

  1. Prerátajte si, či sa vám oplatí využívať služby vašej aktuálnej banky. Ušetriť sa dá nielen na nákupoch v obcho­doch, ale aj v prípade služieb finančných inštitúcií. Veľa Slovákov má účty vo viacerých bankách súčasne, ku ktorým majú, samozrejme, debetné či kreditné karty a pritom ich často ani nevyužívajú. Za všetky ale vo väčšine prípadov platia, a to duplicitne.

„Nepochybne stojí za to dať si otázku, či vážne potrebujete viaceré banky a ich služby? Ak zistíte, že nie, môže vám to ročne ušetriť desiatky eur len na bankových poplatkoch,“ pripomína Miroslav Zborovský.

Za zváženie stojí aj to, či sa oplatí zmeniť banku alebo finančnú inštitúciu, ktorá ponúka modernejšie, lacnejšie a flexibilnejšie služby.

„Ak používate kreditku, overte si, aké dlhé máte bezúročné obdobie. Pokiaľ sa termínovo do neho zmestíte, nič nepreplácate na úrokoch. Zároveň si je dobré zistiť trebárs aj to, aké asistenčné služby vaša kreditka v sebe zahŕňa, čo vám môže tiež ušetriť peniaze, napríklad pri náhlej poruche auta niekde na cestách,“ dopĺňa.

  1. Spojte si nevýhodné úvery do jedného. Dnešná realita je taká, že veľké množstvo Slovákov spláca súčasne viacero úverov či pôžičiek. Mať ale pôžičky vo viacerých finančných inštitúciách nie je len finančne náročné, ale aj komplikované, pretože každá má svoje špecifické pravidlá, lehoty či sankcie. Mnohí ľudia však nevedia o tom, že si môžu tieto pôžičky zlúčiť, čiže ich prakticky vymeniť len za jeden úver. Takýto konsolidovaný úver by mal byť v konečnom dôsledku spojený s nižším úrokom, ako dosahujú ostatné spájané pôžičky.

„Konsolidáciou je takto možné získať celkovú nižšiu mesačnú splátku a od­ľahčiť tým zase o niečo rodinný rozpočet. Väčšina úverov či pôžičiek je navyše spojená s pra­vi­del­nými mesačnými poplatkami, ktoré platíte každej inštitúcii. Tie sa tým pádom zúžia na jeden a ušetríte aj na tejto položke,“ hovorí Miroslav Zborovský.

  1. Usporené peniaze si odkladajte a taktiež ich investujte. Pokiaľ to vaša finančná situácia dovolí a budete počas roka s hospodárením s peniazmi disciplinovaní, mali by ste čo-to ušetriť. Potom s tým ale nakladajte uvážene a s rozvahou.

„Financie ušetrené z nepotrebných a predražených nákupov a neefektívnych služieb, konsolidovaných úverov či bankových poplatkov vám môžu mesačne priniesť desiatky, niektorým aj stovky eur. Tie si je potom ale vhodné rozumne rozdeliť. Časť z nich si môžete držať ako finančnú rezervu na nepredvídateľné udalosti a druhú časť z nich investovať, čo je v súčasnej dobe vyššej inflácie nanajvýš aktuálne,“ dodáva ombudsman klientov Home Creditu.


Autor: Home Credit.

Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *