Kategórie
Humanizmus

Dnes je výročie podpisu Vatikánskych zmlúv

Organizujeme diskusie o odluke.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje opätovné otvorenie celospoločenskej debaty o odluke cirkví od štátu za veľmi dôležité. Upozorňuje na to v deň výročia podpisu Vatikánskych zmlúv. Aj z toho dôvodu organizuje v najbližšej dobe diskusie o odluke od Vatikánskych zmlúv, ako aj finančnej odluke od štátu. Prvá k finančnej odluke bude v pondelok 28. novembra, druhá v januári, obe budú online a prístupné verejnosti.

„Odluka cirkví od štátu zostáva nesplnenou požiadavkou novembra ′89. Považujem za kľúčové, aby sme sa otvorene zhovárali o témach, ktoré môžu na prvý pohľad vyvolávať kontroverzie. Odluka cirkví od štátu, vzťah cirkví k LGBTI komunite alebo sexuálne zneužívanie kňazmi a biskupmi sú oblasti, ktoré presahujú hranice vierovyznania, pretože sa dotýkajú aj neveriacich. Naším cieľom je vzbudiť opätovný záujem o tému odluky cirkví od štátu a vyvolať celospoločenskú debatu. Túto tému má strana SaS v programe od roku 2010,“ uviedol expert SaS na osobné slobody Miroslav Žiak.

Slovenská republika je zvrchovaný štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo. Debata o mechanizme, ktorý by umožnil vyviazať sa z povinnosti finančne prispievať na chod cirkví, ako aj odluka Slovenska od nevýhodných Vatikánskych zmlúv, je preto úplne legitímna.

„Od podpisu Vatikánskych zmlúv pred 22 rokmi sa spoločnosť výrazne posunula vpred, preto musíme aj cirkev pripraviť na modernú dobu. Musíme si položiť otázku, či majú zmluvy slúžiť cirkevným hodnostárom na posilnenie ich názorov a pozícií alebo spoločnosti k lepšiemu a harmonickejšiemu spolunažívaniu. Tieto dva pohľady sú totiž v ostatnom čase v príkrom rozpore,“ poznamenal Žiak.

Zároveň musíme podľa SaS stále pripomínať aj nutnosť finančnej odluky cirkví od štátu, ktorá je viac ako žiadúca, pretože nie je fér, že na jej chod prispievajú všetci občania rovnakým dielom.

„Názory a správanie najvyšších cirkevných hodnostárov nereprezentujú názory väčšiny veriacich, často sú v rozpore. Zrejme aj pre neakceptovateľné konanie kňazov a ich skrývanie sa za Vatikánske zmluvy máme na Slovensku čoraz menej veriacich. Následky ich konania majú vážny dopad na našu spoločnosť, ako aj na psychické zdravie obetí, najmä detí a žien. Zákon im ale stále garantuje viac peňazí. Tomuto sa nebudem nečinne prizerať,“ doplnila poslankyňa NR SR za SaS Jana Bittó Cigániková.


Autor: SaS.

2 odpovede na “Dnes je výročie podpisu Vatikánskych zmlúv”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *