Kategórie
Humanizmus

Je namieste zamyslieť sa, či potrebujeme v 21. storočí Vatikánske zmluvy

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k Vatikánskym zmluvám.

Odluka cirkví od štátu je téma, ktorou sa treba podľa strany Sloboda a Solidarita neustále zaoberať, pretože má vplyv na celú spoločnosť, netýka sa len veriacich. Strana preto vlani spustila sériu konferencií, ktoré sa týkajú finančnej odluky cirkví od štátu, ako aj úpravy či potreby nevýhodných Vatikánskych zmlúv. Tie Slovensko podpísalo pred 22 rokmi. Ďalšia diskusia bude 14. marca 2023 o 19.00 h v Liberálnom dome, tentoraz s názvom „Prečo Vatikánske zmluvy?“

Podľa SaS ide o kontroverzné témy, ktoré majú tendenciu rozdeľovať spoločnosť.

„Je potrebné o úprave Vatikánskych zmlúv diskutovať s ľuďmi z rôzneho spektra a nájsť konsenzus, pretože 22 rokov je veľmi dlhá doba,“ uviedol expert SaS pre osobné slobody Miroslav Žiak.

SaS zároveň upozornila na to, že Vatikánske zmluvy popierajú Slovensko ako sekulárny štát, keďže je v Ústave SR zakotvené ako zvrchovaný štát, ktorý sa neviaže na žiadne náboženstvo.

„Vatikánske zmluvy tak popierajú Slovensko ako sekulárny štát. Problém vidím aj v tom, že stavajú náboženské práva nad základné ľudské práva, ako aj nad ľudskú dôstojnosť či česť. Toto nemá v dnešnej modernej spoločnosti priestor. Komu majú zmluvy v dnešnej dobe slúžiť? Cirkvi alebo spoločnosti? Tu je totiž zjavná kolízia. Zmluvy sú navyše ťažko vypovedateľné a je namieste zamyslieť sa nad tým, či ich v 21. storočí vôbec potrebujeme,“ dodal Miroslav Žiak.


Autorka: Ivana Nittmannová, SaS.

3 odpovede na “Je namieste zamyslieť sa, či potrebujeme v 21. storočí Vatikánske zmluvy”

To čo by sa malo v prvom rade zrušiť nie sú ani tak Vatikánske zmluvy ako samotný Vatikán. Vatikán je totiž neviestka z Babylonu, ktorá sa topí v peniazoch a ešte k tomu aj odvracia kresťanov od evanjelia. Dokonca aj výraz „Vatican“ je odvodený od latinského „Vatis“ a „can“ čo znamená spica vretenica. Treba robiť pokánie a veriť v evanjeliu, pretože kresťanstvo je dnes jediné náboženstvo ktoré je od Boha, čo dokazujem tu : https://www.posmrtnyzivotexistuje.sk/1-zazraky-a-znamenia-v-krestanstve/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *