Kategórie
Tlačové správy

Štát získal možnosť vylúčiť zo zákaziek financovaných z verejných zdrojov firmy z krajín nepriateľských voči Slovensku

Z obchodovania so štátom sa od apríla budú dať vylúčiť uchádzači z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom.

Umožní to novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady SR. O návrhu zmeny zákona, ktorý predložila vicepremiérka Veronika Remišová v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým, rokovalo plénum v tzv. zrýchlenom režime a dnes prešiel 85 hlasmi poslancov. Úprava legislatívy je podľa podpredsedníčky vlády a ministersky pre investície priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine.

„V čase, keď Ukrajina už štvrtý týždeň čelí vojenskej invázii Ruska, Slovensko aj celá Európska únia prijímajú rázne opatrenia s cieľom posilniť svoju bezpečnosť a tiež pomôcť Ukrajine. Rusko sa vyhráža Slovensku a dalo nás na zoznam nepriateľských krajín. Novela zákona umožní vyradiť z verejného obstarávania firmy zo štátov, ktoré sa voči Slovensku správajú nepriateľsky alebo pre nás predstavujú bezpečnostné riziko. Takýmto firmám tiež zamedzí vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky,“ objasnila cieľ novely vicepremiérka Remišová.

Zároveň poďakovala všetkým, ktorí novelu expresne pripravili, aj poslancom, ktorí za ňu hlasovali.

Novela posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z rizikových krajín vo verejnom obstarávaní. Umožní vláde Slovenskej republiky reagovať na situácie, kedy je najmä z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín. Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov. Novela zákona má byť účinná od 1. apríla tohto roka.

„Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť,“ dodala Remišová.

Rovnakým smerom ako Slovensko ide aj Európska únia, ktorá zavedie jednotnú obchodnú politiku voči krajinám, ktoré zaobchádzajú s firmami z členských štátov v nižšom štandarde, ako je štandard Únie. Dnes schválená novela o zákona o verejnom obstarávaní zavádza rovnaký mechanizmus. Slovenskej vláde tak dáva ďalší nástroj na ochranu slovenských podnikateľov, resp. na odvetné obchodné opatrenie voči štátom, kde nám negarantujú taký štandard, ako my im. Cieľom je v prvom rade ochrániť záujmy SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *