Kategórie
Tlačové správy

Titul Európsky strom roka 2022 mieri do Poľska!

Tatranský dáždnik je piaty.

Európsky strom roka

S historickým počtom až 179 317 hlasov si prestížny titul odnáša Dub zvaný Dunin z Bielovežského pralesa. Strieborná medaila patrí španielskemu Dubu v lese Conxo Banquetso vďaka 168 234 hlasom. Triumvirát dubov uzatvára na treťom mieste portugalský Veľký Dub so 70 563 získanými hlasmi a ostatných finalistov nechali ďaleko za sebou. Slovenský reprezentant, Tatranský dáždnik skončil na obdivuhodnom piatom mieste s počtom hlasov viac ako 37 tisíc.

Tento rok bolo v súťaži celkovo odovzdaných 769 212 hlasov. Je to opäť o niečo viac ako minulý rok, za čo patrí vďaka najmä národným organizátorom súťaže, ktorí pritiahli obrovskú pozornosť verejnosti.

„Žiaľ, z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu sme sa rozhodli kandidáta Ruskej federácie vylúčiť zo súťaže a nezapočítavať hlasy zaslané ich stromu. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, boli sme radi, že sme mali na palube našich ruských organizátorov ich Stromu roka, ale rozhodli sme sa nasledovať medzinárodné úsilie izolovať Rusko aj od športových a kultúrnych podujatí,“ komentuje Josef Jarý z Environmental Partnership Association, organizátor súťaže.

„S radosťou oznamujeme, že slávnostné odovzdávanie cien sa opäť môže konať v Bruseli a môžeme sa stretnúť so všetkými – organizátormi národných súťaží, nominujúcimi komunitami, ako aj s našimi stromovými priateľmi a podporovateľmi. Podujatie bolo streamované na našich sociálnych sieťach, no nič nenahradí osobné stretnutia. Sľubujeme, že budeme tvrdo pracovať na tom, aby boli naše mestá opäť zelenšie a naša krajina bola zdravá a odolná voči klimatickým zmenám. S pomocou miestnych komunít je to možné,“ dodáva Josef Jarý.

Súťaž je organizovaná vďaka Environmental Partnership Association a European Landowners’ Organisation pod záštitou členov Európskeho parlamentu, Ludeka Niedermayera a Michala Wiezika.

Príbeh Víťazného Dubu Dunina – Strážcu Bielovažského pralesa

Dub Dunin (Poľsko)
Foto: Dub Dunin (Poľsko), Tomasz Kamiński.

Dub rastie na okraji Bielovežského pralesa, jedného z najznámejších nížinných lesov nielen v Poľsku, ale aj v Európe. Mimoriadne ho rešpektujú a obdivujú miestni ľudia, ako aj turisti navštevujúci túto oblasť Poľska, známu pre výskyt Zubra hrivnatého. Strom je inšpiráciou pre mnohých umelcov. Udivuje v každom ročnom období – počas plnej vegetácie, ale aj vtedy, keď ukazuje svoje bezlisté, tajomne zakrivené konáre.

„Podstatou tejto súťaže nie je len poukázať na dôležitosť úlohy stromov v našom ekosystéme, ale nájsť strom s príbehom. Tento rok nemohol byť lepší víťaz – Strážca Bielovežského pralesa, jedného z najzachovalejších lesných ekosystémov a posledného nížinného listnatého a zmiešaného pralesa v Európe. Podporujem aj rozhodnutie nasledovať medzinárodné úsilie o izoláciu Ruska a jeho vylúčenie z tejto súťaže,“ uzavrel europoslanec Michal Wiezik, jeden z patrónov ETY.

Pred veľkým finále sa i tento rok konala pracovná konferencia Planting4Future, ktorá sa zaoberala plánom Európskej komisie vysadiť 3 miliardy nových stromov do roku 2030. Zástupcovia Európskej komisie, Európskeho parlamentu, ministerstiev, podnikového sektora a mimovládnych organizácií z celej Európy, sa podelili o svoje skúsenosti a predložili odporúčania: Ako motivovať hlavné zainteresované strany v oblasti výsadby stromov, aby robili viac a ako do tohto ambiciózneho plánu čo najviac zapojiť celú spoločnosť.

Európsky strom roka 2022 – výsledky

1Dub DuninPoľsko179 317
2Dub v lese Conxo BanquetŠpanielsko168 234
3Veľký dubPortugalsko70 563
4Gaštan stovky koníTaliansko46 275
5Tatranský dáždnikSlovensko37 872
6Strom naklonený KippforduSpojené kráľovstvo – Škótsko30 761
7Spievajúca lipaČesko28 649
8Gaštan z námestia AudranFrancúzsko28 119
9Mocný dub od rieky AgeLotyšsko27 098
10Strom a divadlo, nevšedná dvojica kultúryMaďarsko26 347
11Obor zo SlatinyChorvátsko26 225
12Mohutný sekvojovec pri škole Notre Dame de BonlieuBelgicko25 724
13Kráľovská borovicaEstónsko25 346
14Dub deduška KolyoBulharsko24 431
15Ja som TiliaHolandsko24 201
Mimo poradiaTurgenevov dubRusko
Total  769 212

Environmental Partnership Associaton (EPA) je zoskupenie šiestich nadácií z Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú projekty zamerané na ochranu životného prostredia a aktivizujú miestne komunity. Za vyše 20 rokov svojej existencie EPA podporila tieto projekty nadačnými príspevkami v celkovej sume viac ako 10 miliónov €.

Európsky strom roka je súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na vzácnosť a dôležitosť stromov ako prírodného a kultúrneho dedičstva Európy a zároveň vyzdvihuje ich environmentálnu dôležitosť v celom ekosystéme. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, ktorý je zakorenený v životoch a v práci ľudí a komunity, ktorá strom obklopuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *