Kategórie
Tlačové správy

Test ľanového oleja

Ľanový olej bol pre našich dávnych predkov vcelku bežný. Poslúžil v kuchyni aj v hospodárstve, avšak postupom rokov sa naň pozabudlo. V poslednom čase sa znovu vracia do kuchyne tiež ako výživový doplnok ponúkajúci výživovo zaujímavé látky. V laboratóriu sme nechali overiť, ako to s ním je z pohľadu zloženia i kvality. Výsledky nás potešili, no s niektorými olejmi treba zaobchádzať opatrne.

ľanový olej
© Madeleine Steinbach – Adobe Stock

Test ľanového oleja nás dostal na hranicu medzi potraviny a doplnky stravy. Olej z ľanových semienok sa v dávnej minulosti využíval pri varení v kuchyni, neskôr ho však nahradili iné trvanlivejšie a stabilnejšie druhy olejov. Za nízkou stabilitou ľanového oleja stojí jeho profil mastných kyselín, predovšetkým veľmi vysoký obsah omega-3 mastnej kyseliny α-linolénovej. Ľanový olej je dokonca s 53 % podielom omega-3 mastných kyselín jedným z jej najvýznamnejších zdrojov a vďaka tomu si dnes znovu získava pozornosť.

Test, tak ako zvyčajne, sledoval akostné aj bezpečnostné kritériá. V laboratóriu sme nechali zistiť profil mastných kyselín, pričom sme si overili, koľko obsahujú mastných kyselín omega-3 a omega-6, aby sme mohli vypočítať ich pomer. Dodajme, že všetky testované vzorky sa obsahom omega-3 kyselín blížili k teoretickému podielu 53 %. Množstvo omega-3 nad omega-6 prevažovalo zhruba v pomere 3:1, čo je z výživového pohľadu veľmi zaujímavé. V bežnom jedálnom lístku totiž vysoko prevažujú omega-6, čo nie je úplne ideálne. Obidva druhy kyselín totiž v tele fungujú opačným spôsobom, preto je nutné, aby bol ich príjem vyrovnaný. Ľanový olej by mohol pomôcť nastaviť túto potrebnú rovnováhu.

Ďalší blok skúšok sledoval kondíciu a stabilitu ľanových olejov. Tieto skúšky potvrdili, že sa s ľanovým olejom musí zaobchádzať veľmi opatrne. Ľahko podlieha rozkladu a má nízku tepelnú odolnosť. Hodí sa preto do jedál studenej kuchyne a mal by byť skladovaný v chlade a chránený pred svetlom.

Neoddeliteľnou súčasťou testu bola aj ochutnávka. Pri nej sa opäť ukázalo, že sa ľanový olej od ostatných olejov výrazne líši. Kým od rastlinného oleja zvyčajne čakáme neutrálnu chuť aj vôňu, ľanový vyniká orieškovou príchuťou aj vôňou a je prirodzene aj jemne horkastý.

Záverečné analýzy pátrali po prítomnosti pozostatkov pesticídov. Pri väčšine vzoriek sme boli s výsledkami spokojní, no v jednej biovzorke nás stopy po pesticídoch nepríjemne prekvapili.

Zdroj: dTest, 10/2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *