Kategórie
Tlačové správy

Jakub Gulyás – Façades. Galéria SPP znovu otvára svoje brány slovenskému umeniu

Portréty, ktoré odhaľujú podstatne viac ako zaujímavé, či na prvý pohľad atraktívne tváre rôznych ľudí. Portréty, ktorých umeleckú hĺbku nemožno spájať s obyčajnou príťažlivosťou zachytených modelov.

Jednoducho portréty, ktoré sa vám dostanú „pod kožu“ a donútia vás rozmýšľať nad zaznamenanými skrytými emóciami. Také sú fotografie Jakuba Gulyása, ktoré predstaví v rámci svojej výstavy „Facades“ v Galérii SPP. Výstava bude širokej verejnosti prístupná už od 25. júna a potrvá až do 31. augusta 2021.

„Ako už názov výstavy Façades (z francúzštiny fasády) napovedá, Jakub v zmysle svojho tvorivého zaujatia ilustruje niektoré vlastnosti ľudskej tváre a anatómie tela či polohy ľudského cítenia a psychologického rozpoloženia. Zaznamenáva rôzne typy osôb, rozličného pohlavia a veku, neberúc do úvahy materiálne znaky ich sociálneho statusu alebo identitu,“ hovorí o vystavovaných dielach Martina Vyskupová, kurátorka výstavy.

Výnimočnosť prezentovaných portrétov spája odvaha experimentovať nielen s námetom, ktorý neraz konfrontuje prírodné a mestské prostredie, ale aj s kompozíciou a so svetelnými podmienkami. Fotografie Jakuba Gulyása zachytávajú neustálu zmenu perspektívy dopadov svetla, či šera na ľudské telo, ich odrazy na pokožke. Spolu s individuálnou rečou tela jeho živých modelov nútia ním zachytené zmeny každého pozorovateľa jeho diela neustále premýšľať o ďalších „fasádach“ – vrstvách ľudskej tváre a tela. To všetko v kontexte vnímania prirodzenej energie, intimity a špecifickej esencie, ktorú autor zvýrazňuje aj využitím sekundárnych materiálov ako je plast, textil, či voda.

„Som nesmierne rád, že po dlhom čase môžeme v našej galérii znovu privítať slovenské umenie. Teší ma, že tento „nový začiatok“ patrí práve Jakubovi Gulyásovi, ktorého autorskou výstavou môžeme osláviť talent a krásu a spoznať jeho tvorbu v trochu inej rovine,“ uviedol v súvislosti so znovuotvorením Galérie SPP a aktuálnou výstavou Henrich Krejčí, člen predstavenstva SPP.

Autorskú výstavu v Galérii SPP tvorí kolekcia zväčša nepublikovaných fotografií, ktoré predstavujú inscenované, ale i náhodné zábery z módnych a komerčných projektov, doplnených o autorove voľné interpretácie. Návštevníci výstavy rovnako nájdu v galérii tiež rozostrené či rozmazané záznamy, znemožňujúce identifikáciu konkrétnych fyziologických znakov, čo umožňuje prirodzeným spôsobom sústrediť sa na hĺbku zachytených emócií. A súčasťou výstavy je tiež video, v rámci ktorého autor predstavuje tri konkrétne tváre s rôznymi výrazmi, ktoré sú miestami manipulované a deštruované digitálnym šumom, čím ešte zvýrazňuje niektoré ľudské emócie. V Galérii SPP tak počas horúceho leta návštevníci schladia svoje telo a zároveň rozpália svoju myseľ a naplnia dušu zážitkom z nečakaných rozmerov, ktoré dokáže zachytiť jediné sekundové stlačenie spúšte fotoaparátu v správnom čase.


Jakub Gulyás (* 1980) sa venuje fotografickej a maliarskej činnosti. Absolvoval štúdium reštaurovania na Akadémii výtvarných umení v Bratislave u prof. Borisa Kvasnicu (2003 – 2009). Zaoberá sa najmä módnou fotografiou a produkciou videí predovšetkým v spolupráci so slovenskými a českými módnymi dizajnérmi. Jeho tvorba je pravidelne publikovaná v slovenských a zahraničných módnych časopisoch a tiež odborných periodikách (Magazín 365°, FOTO, Designum). Svoje práce prezentoval na viacerých kolektívnych i samostatných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Žije a tvorí v Bratislave.

Galéria SPP je dnes súčasťou sídla spoločnosti, ktorá ju založila už v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v širšom centre Bratislavy, neďaleko vznikajúceho nového centra Nivy, v bezprostrednej blízkosti BC Apollo II a je ľahko dostupná pešo alebo mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novohradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená v dňoch pondelok až piatok od 11.00 do 18.00.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *