Kategórie
Tlačové správy

Nočnú oblohu po jarnej prestávke opäť rozžiaria meteorické roje

Od začiatku januára, kedy sme na nočnej oblohe mohli pozorovať Kvadrantidy, nebol v činnosti žiadny význačný meteorický roj. Táto tzv. jarná meteorická prestávka sa končí v poslednej dekáde apríla. V týchto dňoch môžeme na nočnej oblohe pozorovať Lyridy a Eta Akvaridy.

Vo štvrtok 22. apríla bude mať maximum aktivity meteorický roj Lyríd, ktorý súvisí s periodickou kométou P/Thatcher. Jej obežná doba je 415 rokov. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd pochádza už z roku 687 pred n. l.

„Tento úkaz trvá menej ako týždeň, z toho vyplýva, že šírka prúdu je malá. Centrálne vlákno má len 200 000 km,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Meteorický roj Lyríd bude činný do 25. apríla. Počas maxima aktivity bude Mesiac 2 dni po prvej štvrti. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom budú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.

Okrem Lyridov môžeme od dnešného dňa do 12. mája pozorovať aj meteorický roj Eta Akvaríd, ktorý súvisí s periodickou Halleyovou kométou. Prvé záznamy v čínskych, kórejských a japonských kronikách o ich pozorovaní sú z roku 401 n. l. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes.

Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom. Sú rýchle, ich geocentrická rýchlosť je 64 km/s.

„Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a samozrejme aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere ako obieha okolo Slnka naša Zem,“ vysvetlil astronóm.

Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov km a v maxime aktivity frekvencie môžeme na severnej pologuli pozorovať najviac do 10 meteorov za hodinu.

Radiant Eta Akvaridov leží v blízkosti hviezdy eta v súhvezdí Vodnára. Podmienky na pozorovanie v roku 2021 sú priaznivé. Svit Mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima 6. mája bude Mesiac 3 dni po poslednej štvrti. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom Slnka.

Radiant meteorického roja Lyríd
Radiant meteorického roja Lyríd.
Ilustračná snímka meteoru z roja Eta Akvaríd. Foto: Justin Ng
Ilustračná snímka meteoru z roja Eta Akvaríd. Foto: Justin Ng.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *