Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) dlhodobo upozorňuje na nefunkčný systém exekučného vymáhania.
Nedostatky v exekučnom poriadku však dlhodobo kritizujú aj štátne inštitúcie a ďalší veľkí veritelia. V otvorenom liste, ktorý ASINS adresoval Ministerstvu spravodlivosti SR, sa k úprave tejto novely pripájajú aj leasingové spoločnosti a poisťovne.
Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) v spolupráci s Asociáciou leasingových spoločností SR (ALS) a zdravotnou poisťovňou Dôvera poslali 6. mája otvorený list, ktorý bol adresovaný Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky.
„Analýzu efektivity exekučných konaní predkladáme verejnosti už štvrtý rok. Slovenská komora exekútorov na tieto výsledky útočí, kategoricky odmieta akúkoľvek vecnú diskusiu a obviňuje nás z klamstva a manipulácie. Okrem útokov neprezentovala na svoju obhajobu žiadne overiteľné dáta. Na základe týchto tvrdení je jasné, že jediní, ktorí klamú a zavádzajú verejnosť, sú samotní predstavitelia Slovenskej komory exekútorov. Preto sme sa rozhodli poslať otvorený list ministerstvu spravodlivosti, kde predkladáme svoje zistenia a dáta za obdobie fungovania novely a žiadame o úpravu exekučného poriadku, a tiež úpravu podmienok oddlženia fyzických osôb. V tomto liste sa k nám navyše pripojili poisťovňa Dôvera a Asociácia leasingových spoločností SR a problémy s klesajúcou efektivitou exekučných konaní potvrdzujú aj banky,“ hovorí Martin Musil, prezident ASINS.
Ako najnovší príklad nefunkčného systému vymáhania možno spomenúť medializovaný prípad exekútora Michala M. z Košíc, ktorý od dlžníkov vymohol prostriedky v objeme 400 000 € a následne tieto finančné prostriedky neodviedol veriteľom. Svojím konaním porušil exekučný poriadok a spôsobil škodu rádovo v stotisícoch aj štátnym inštitúciám, čo negatívne ovplyvní aj štátny rozpočet. Niektoré z poškodených osôb sa dokonca dostali do väzenia na základe neplnenia svojich záväzkov.
Podobné porušenie zákonov pri odvádzaní vymožených prostriedkov potvrdila aj zástupkyňa ministerstva spravodlivosti, keď sa pri kontrole vymožených platieb u exekútorských úradov zistili opakované porušenia zákona u viac ako 20 exekútorov.
„Na základe týchto skutočností by sme chceli intenzívnejšie spolupracovať s ministerstvom spravodlivosti a ďalšími veriteľmi, aby sa realizovali pozitívne zmeny v prospech všetkých. Exekučný poriadok je za nás potrebné upraviť tak, aby sa zabránilo prideľovaniu exekučných návrhov neefektívnym a nezodpovedným exekútorom a aby sa sfunkčnila kontrola exekučných úradov. V tejto súvislosti tiež poukazujeme na to, že v podmienkach Slovenskej republiky absentuje komplexný informačný systém, ktorý by obsahoval údaje o jednotlivých exekučných konaniach a o vymožených prostriedkoch. Zriadenie takéhoto registra by umožnilo získavanie informácii o efektívnosti jednotlivých spôsobov exekúcie a zároveň by pomohla ministerstvu identifikovať problémových exekútorov,“ dopĺňa Pavol Jakubov, viceprezident ASINS.
Neefektívni exekútori negatívne ovplyvňujú chod štátnych inštitúcií a veľkých veriteľov
Asociácia slovenských inkasných spoločností pripomína aj komunikovanú úspešnosť exekútorov [1], ktorá sa podľa Slovenskej komory exekútorov v priemere pohybuje na úrovni 30 %, čo je podľa získaných dát od ASINS čistá fabulácia. Podľa dostupných dát od ASINS sa žiadny exekútor pri pohľadávkach súkromných veriteľov k tejto úspešnosti ani nepribližuje. Naopak všetci hlavní veritelia vrátane bánk, poisťovní, ale aj leasingových a telekomunikačných spoločností potvrdzujú klesajúci trend efektivity exekúcií v ostatných rokoch.
„Veritelia tak dávajú menej podnetov na exekúciu a snažia sa pôsobiť voči svojim dlžníkom preventívne. Pôžičky sú tak menej dostupné, majú vyššie úrokové sadzby, prípadne fyzické osoby peniaze prestávajú požičiavať z obavy o ich budúce vrátenie,“ uzatvára Martin Musil, prezident ASINS.
[1] Interný prieskum spoločnosti ASINS.
Autor: Martin Musil, prezident ASINS.
Správu zaslal Vladimír Pabiš, PR manažér NEOPUBLIC.