Kategórie
Tlačové správy

S cenami energií potrebujú pomôcť aj materské školy

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k energetickej situácii na školách.

Exminister školstva a podpredseda strany SaS Branislav Gröhling hovorí, že ministerstvo financií by malo prispieť na energie aj materským školám. V opačnom prípade bude ohrozené fungovanie škôlok, čo skomplikuje život tisíckam rodičov a najmenšími deťmi.

Materské školy, podobne ako základné a stredné školy, bojujú s nárastom cien energií. V materských školách má byť v zmysle platných predpisov teplota 22 °C v spálni a herni, 24 °C v kúpeľni a 20 °C v šatni.

„Nemyslím si, že by bolo dobré tieto teploty znižovať. Či už z hľadiska zdravia detí alebo z hľadiska pracovných podmienok učiteliek a personálu v materskej škole,“ hovorí Branislav Gröhling.

Podľa Gröhlinga je prvoradou úlohou štátu zabezpečiť, aby školy fungovali bez akýchkoľvek prekážok a problémov. Znamená to vykompenzovať školám v plnej miere ceny energií pre všetky školy bez rozdielu.

„Počas pandémie to bol práve Igor Matovič, kto neustále tlačil na zatvorenie škôl. Dokonca úplne otvorene bojoval za zatvorenie škôl minulú zimu. Teraz školy potrebujú urgentne peniaze na energie a potrebujú ich v 100% miere. Ministerstvo financií musí okamžite konať. Igor Matovič osobne to dlží 1,5 miliónu rodičov, ktorých deti chcel neustále držať doma.“

Materské školy nefinancuje štát, ale mestá a obce z podielových daní. Na ich pleciach sú teda aj náklady na vyššie ceny energií. Gröhling ale dodáva, že v dôsledku sociálneho balíčka za 1,2 miliardy eur, ktorý schválili tri koaličné strany s fašistami, prídu mestá a obce o milióny eur.

„Vláda sa nemôže tváriť, že pomáha rodinám. Nie je to žiadna pomoc rodinám, ak im jednou rukou dáte peniaze na krúžky a druhou zoberiete peniaze na fungovanie škôlok. Ceny energií treba školám okamžite preplatiť, v opačnom prípade prestanú kúriť alebo sa zatvoria,“ uzavrel exminister školstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *