Kategórie
Tlačové správy

Iniciatíva Sadíme budúcnosť opäť ožije jesennými výsadbami

Celkom 21 podporených komunít bude sadiť stromy naprieč Slovenskom.

Sadíme budúcnosť

Návrat stromov do miest a otvorenej krajiny, kde zeleň chýba alebo je narušená, je cieľom iniciatívy Sadíme budúcnosť, ktorú už rok organizuje Nadácia Ekopolis. Túto jeseň podporí 21 projektov z rôznych lokalít v hodnote viac ako 55 tisíc eur. Vďaka webovému portálu Sadíme budúcnosť tak zároveň vzniká výnimočná databáza výsadieb na Slovensku.

Sadíme budúcnosť je iniciatíva s grantovým programom, ktorá umožňuje aktívnym komunitám získať prostriedky i potrebné rady, aby mohli vysadiť stromy, a tým pozitívne ovplyvniť stav prostredia, v ktorom žijú, na dlhé roky.

„V jesennom grantovom kole sme obdržali viac ako 60 žiadostí o grant. Spolu s odbornou porotou sme každú z nich museli posúdiť a ohodnotiť podľa viacerých kritérií, ako je napríklad vhodnosť lokality, druhová skladba drevín, zapojenie komunity a v neposlednom rade i povýsadbová starostlivosť, ktorá je pre udržateľnosť projektu kľúčová,“ približuje výber programová manažérka iniciatívy, Patrícia Krausová.

Jesenné výsadby sa začnú realizovať približne v októbri, keď bude počasie pre výsadbu stromov priaznivejšie. Medzi žiadateľmi sú jednotlivci, občianske združenia, zástupcovia miest a obcí, ako aj základné školy či domovy sociálnych služieb.

„Pri výbere projektov sme zohľadňovali aj regionálny charakter tak, aby sme výsadby podporili v každom kúte Slovenska – od Sniny, Trebišova, cez Banskú Bystricu, Veľký Krtíš až po Bratislavu a Lozorno. Sadiť sa budú najmä aleje a ovocné sady, ale aj vetrolamy. Tešíme sa na každú jednu komunitu, ktorá sa na jeseň zapojí do výsadby našej spoločnej zelenšej budúcnosti,“ dopĺňa Krausová.

Zoznam podporených projektov.

„Cieľ iniciatívy sa nám darí napĺňať aj vďaka jednotlivým partnerom zo súkromného sektora, ktorí sa k nám počas roka pridávajú a vnímajú význam týchto projektov. Iniciatíva ako taká mohla vzniknúť a celý rok pretrvať aj vďaka generálnemu partnerovi, spoločnosti GLS General Logistics Systems Slovakia s.r.o. Aj túto jeseň ďakujeme a držíme palce najmä aktívnym občanom, ktorí výsadbové projekty realizujú v lokalitách naprieč Slovenskom,“ uzatvára Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Výsadby podporili Kaufland, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nespresso, Východoslovenská energetika Holding a.s., Green Print, Deutsche Telekom Services Europe Slovakia, L’Oréal. Na výsadby boli tiež použité zdroje súkromných darcov.

Celkovo program doteraz podporil výsadbu približne 2 000 stromov vo viac ako 30 lokalitách po celom Slovensku za účasti zhruba tisícky dobrovoľníkov. Takýmto spôsobom chce program podporiť napĺňanie cieľa Európskej komisie vysadiť v EÚ do konca roka 2030 aspoň 3 miliardy stromov.

Sadíme budúcnosť

Autor: Nadácia Ekopolis.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *