Kategórie
Tlačové správy

Strana ZA ĽUDÍ opätovne predloží návrh na daň z nadmerného zisku z ropy

Získané prostriedky chce použiť na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených.

„Pár spoločností nemôže bohatnúť na celosvetovom nedostatku dodávok a využívať celosvetovú krízu na nemorálne zvyšovanie ziskov na úkor spotrebiteľov, na čo doplácajú najzraniteľnejší obyvatelia. Prostriedky z dane z nadmerného zisku použijeme na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených,“ uviedla predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová.

Na zdanenie nemorálnych ziskov spoločností, ktoré bohatnú na energetickej kríze vyzýva aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý zároveň odsúdil „grotesknú chamtivosť“ ropných a plynárenských spoločností a vyzval vlády po celom svete, aby zdanili ich nadmerné príjmy a podporili tak chudobných a zraniteľných ľudí. Navyše ropné spoločnosti rekordné zisky nijako nepretavili do zníženia cien pohonných hmôt.

Hlavný ekonóm strany ZA ĽUDÍ Tomáš Meravý už pred pár mesiacmi predstavil koncept dane z nadmerného zisku (windfall tax), ktorý je spôsobený prudkým rastom cien v dôsledku geopolitickej krízy a nie je výsledkom činnosti samotných energetických spoločností.

„Vo vládnej koalícii sme o tomto návrhu intenzívne diskutovali, keďže z tejto dočasnej dane sme chceli financovať opatrenia pre najchudobnejších a ľudí najviac postihnutých zdražením trhových cien plynu, ktoré nemá v histórii obdobu. Návrh na zdanenie nadmerného zisku však vetovala strana SAS. V strane ZA ĽUDÍ dohody dodržiavame, veto koaličného partnera sme rešpektovali. Zisky ropných spoločností však ďalej rastú, hrozí celoeurópska energetická kríza, a preto budeme opätovne žiadať dodatočné zdanenie nadmerných ziskov. Návrhy na využitie týchto prostriedkov predstavíme koaličným partnerom a budú zahŕňať tri oblasti: zníženie daňového zaťaženia pracujúcich a živnostníkov, keďže dochádza k takzvanému tichému zdaneniu, prístup k cenovo dostupným energiám pre najchudobnejších a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených,“ upresnila predsedníčka strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová.


Autor: strana ZA ĽUDÍ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *