Kategórie
Tlačové správy

Rodinných áut sa s blížiacim dňom detí predalo v AAA AUTO medzimesačne o 13 % viac

Rodiny preferujú najčastejšie SUV, ktorých sa v máji predalo len v autocentrách AAA AUTO 28 % z celkového objemu predaných automobilov. Na druhom mieste sú vozidlá kombi s 23 %.

Bezpečnosť na cestách je hlavnou témou ostatných rokov a nie je teda prekvapením, že rodiny s malými deťmi pri výbere svojho vozidla riešia práve bezpečnosť, pohodlie a veľkosť batožinového priestoru. S blížiacim sa Medzinárodným dňom detí rastie v máji tradične dopyt po rodinných vozidlách typu SUV, kombi alebo MPV. U najväčšieho predajcu jazdených vozidiel u nás sa do mája predalo o 17 % viac týchto vozidiel než minulý rok za rovnaké obdobie. Najväčší záujem je o modely SUV. Vyplynulo to z predajných dát skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO.

„S blížiacim sa dňom detí a aj s ohľadom na nadchádzajúce letné prázdniny sa v našich autocentrách tradične v máji zvýšil dopyt po rodinných vozidlách. Rodiny si vyberajú najčastejšie vozidlá SUV, ktoré tvorili 28 % z celkového objemu predaných áut v tomto mesiaci. Tesne za nimi sú kombi, ktorých sa predalo 23 % z celkového počtu predaných automobilov,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO.

Tretím najpredávanejším typom rodinného vozidla je MPV, ktoré tvorí 8 % predajov v AAA AUTO. V porovnaní apríla s májom sa rodinných áut predalo o 12,6 % viac. Od začiatku roku do konca mája potom dokonca o 17 % viac než minulý rok v rovnakom období.

Až 22 % rodinných vozidiel SUV, kombi a MPV je značky Škoda, potom nasleduje Volkswagen. Medzi najpredávanejšie modely rodinných áut patrí tradične Škoda Octavia, ktorých sa tento rok predalo 8 % z celkového objemu predaných automobilov v AAA AUTO. Druhým najpredávanejším modelom je Volkswagen Golf a tretím Volkswagen Passat. Predajné štatistiky ukázali, že 53 % týchto aut je dieselových. Viac než 40 % rodinných automobilov je s automatom, pričom minulý rok sa týchto aut s automatickou prevodovkou predalo len 31 %.

Najpredávanejšie rodinné vozidlá roku 2022 v sieti autocentier AAA AUTO

 1. Škoda Octavia
 2. VW Golf
 3. VW Passat
 4. Škoda Fabia
 5. Škoda Superb
 6. Ford Focus
 7. Ford Mondeo
 8. Hyundai i30
 9. VW Touran
 10. Kia Sportage
 11. Dacia Duster
 12. Škoda Yeti

„Sama dobre viem, že deti sú v rodine to najdôležitejšie, preto je potrebné pri výbere vozidla prihliadať aj na ich potreby, pohodlie a bezpečnosť. Za 30 rokov sa nároky slovenských rodín výrazne zmenili. Zatiaľ čo zo začiatku deväťdesiatych rokov deti jazdili ešte nepripútané a na zadných sedadlách pokojne boli aj piati, dnešní rodičia si niečo také často ani len nedokážu predstaviť. Preto sa tiež rodinné vozidlá napr. bez úchytiek ISOFIX ani nepredávajú. Rodičia viac dbajú na výber autosedačiek a často riešia bezpečnosť aj z pohľadu spätnej kamery, vďaka ktorej majú svoje ratolesti pod kontrolou, ale neobmedzuje ich to pri sústredení sa na premávku,“ doplnila Karolína Topolová, ktorá má sedemročné dievčatko.

Aj vďaka svojmu miestu v predstavenstve v Detskej dopravnej nadácii, ktorá pomáha sirotám obetí dopravných nehôd, priznáva, že sa jej bezpečnosť na cestách veľmi dotýka.


Autorka: Dominika Brindžáková, AURES Holdings.

Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *