Kategórie
Tlačové správy

Ruskú agresiu porazíme len vtedy, ak budeme mať silné nástroje proti dezinformáciám a propagande

Vicepremiérka Remišová vystúpila na konferencii na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Ukrajinský vicepremiér Fedorov odovzdal podpredsedníčke vlády Ukrajinskú cenu mieru.

Davos/Švajčiarsko – Obrana slobody, demokracie a práv občanov musí byť prvoradou prioritou aj v online priestore. Vo švajčiarskom Davose to zdôraznila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová, ktorá vystúpila na konferencii v rámci Svetového ekonomického fóra. Na podujatie zorganizované Ukrajinou ju osobne pozval minister pre digitalizáciu Mykhailo Fedorov, ktorý jej v mene prezidenta Zelenského odovzdal Ukrajinskú cenu mieru a ocenil pomoc a podporu Slovenska v boji proti ruskej agresii.

„Už tretí mesiac sme svedkami vojnovej tragédie, ktorú rozpútala agresia Ruskej federácie voči Ukrajine. Tisícky mŕtvych civilistov, milióny ľudí, ktorí zo strachu o život museli opustiť svoje domovy, obrovské materiálne škody, zničené mestá… Ruské vojnové zločiny nás postavili zoči-voči hrôzam, aké Európa nezažila od druhej svetovej vojny. Agresívna veľmocenská politika Ruskej federácie sa však neodohráva len na ukrajinskom území, ale aj v globálnom online priestore, ktorý musíme pred útokmi chrániť rovnako ako územnú bezpečnosť našich krajín,“ vyhlásila podpredsedníčka vlády Remišová, ktorá vystúpila v rámci konferencie Svetového ekonomického fóra v panelovej diskusii Informačná bezpečnosť a obnova v moderných podmienkach: Boj proti ruskej propagande a prístup k pravde, určujúca úloha technologických gigantov a internetu.

Na rovnakom paneli vystúpili okrem vicepremiérky Remišovej tiež švédsky minister pre digitálny rozvoj Khashayar Carl Farmanbar, litovská štátna tajomníčka ministerstva inovácií Eglé Markevičiūté, bulharský minister pre E-Government Bozhidar Bozhanov, štátny tajomník českého ministerstva obchodu Petr Očko a Francesca Bosco zo švajčiarskeho Cyber Peace Institute.

Ukrajinský minister pre digitalizáciu Mykhailo Fedorov, ktorý konferenciu zorganizoval, ocenil pri tejto príležitosti pomoc Slovenska a osobnú účasť vicepremiérky Remišovej na organizovaní podpory jeho krajine.

„V mene všetkých Ukrajincov vám ďakujeme za pomoc a podporu, ktorú nám poskytujete v týchto ťažkých časoch. Nikdy vám to nezabudneme,“ povedal Fedorov, ktorý podpredsedníčke vlády odovzdal Ukrajinskú cenu mieru.

Vicepremiérka Veronika Remišová s ministrom pre digitalizáciu Mykhailom Fedorovom v Davose
Vicepremiérka Veronika Remišová s ministrom pre digitalizáciu Mykhailom Fedorovom v Davose.

Slovenské ministerstvo informatizácie v spolupráci s IT firmami pomáha ukrajinským partnerom už od prvých dní vojny – ide napríklad o finančnú podporu, dodávky zariadení kritickej IT infraštruktúry, ale tiež pomoc ukrajinským študentom.

Vicepremiérka Remišová vo svojom vystúpení v Davose zdôraznila, že vojenská agresia Ruska nie je namierená len proti Ukrajine, ale proti všetkým slobodným a demokratickým krajinám, a že sa pred ňou nikto nemôže cítiť v bezpečí. Táto vojna má totiž hybridný charakter a odohráva sa aj v online priestore.

„Som rada, že Európska únia si uvedomuje naliehavosť ochrany svojich občanov pred nepriateľskou propagandou, dezinformáciami a klamstvami, ktoré majú jediný cieľ, a to vnášať do našich sŕdc a myslí chaos, nedôveru voči inštitúciám, podkopávať základné hodnoty demokracie a rozoštvávať spoločnosť. To v konečnom dôsledku vedie našich občanov k podpore extrémistov, ktorí ponúkajú zdanlivo jednoduché riešenia problémov, ale v skutočnosti sú neraz financovaní a podporovaní nepriateľskými mocnosťami. Je preukázané, že Rusko sa v každej krajine snaží napojiť na nejakú relevantnú politickú silu a tú potom využíva na šírenie svojej propagandy a presadzovanie svojich záujmov. Videli sme to v Rakúsku, vo Francúzsku a zažívame to aj u nás, na Slovensku. Aby sme však boli v boji proti týmto hrozbám úspešní, musíme im čeliť spoločne,“ uviedla Remišová.

Za dobrý signál, že sa Európa prebúdza, považuje prípravu spoločnej legislatívy, ale tiež fakt, že pod nedávnu slovenskú výzvu voči online platformám a poskytovateľom digitálnych služieb, ktorú Remišová predložila na summite EÚ vo Francúzsku, sa podpísalo všetkých 27 členských štátov.

„Sociálne siete dnes zarábajú miliardy na šírení nenávisti a dezinformácií a pritom nenesú za to žiadnu zodpovednosť. Nie je predsa možné, aby overovanie pravdivosti mal napríklad v prípade siete Facebook pre Slovensko na starosti jediný človek, a aj ten sedí v Prahe,“ pripomenula Remišová s tým, že okrem európskej legislatívy potrebuje každá krajina aj vlastný účinný nástroj, ako eliminovať šírenie škodlivého obsahu.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR preto pripravuje návrh zákona, ktorý zvýši povinnosti veľkých online platforiem v boji proti dezinformáciám a nenávistným prejavom.

„Tieto firmy skrátka musia niesť zodpovednosť za obsah, ktorý šíria. Pre Slovensko je táto téma životne dôležitá, lebo sme v prvej línii ruskej informačnej vojny. Sme svedkami prekrúcania histórie, podprahovej manipulácie s verejnou mienkou a nástrojom ruskej propagandy sú politické opozičné elity. Bolo dokonca tiež preukázané priame ovplyvňovanie konšpiračných médií pracovníkmi ruskej tajnej služby. Toto je pre nás extrémne nebezpečná situácia, ktorá si vyžaduje účinné riešenie. To však musí byť plne v súlade s demokratickými princípmi, ako je transparentnosť a sloboda slova.“

Za jednu z dôležitých oblastí Remišová považuje zlepšenie digitálnych zručností a rozvoj kritického myslenia. Podľa prieskumu GLOBSEC-u z konca roku 2020 totiž až 56 % Slovákov verí konšpiráciám a hoaxom, z iných prieskumov vyplýva, že až dve tretiny ľudí nevedia spoľahlivo rozlíšiť dezinformáciu od pravdy.

„Online svet musí byť pre našich občanov bezpečný. Preto sme sa na našom ministerstve informatizácie zamerali na zlepšovanie digitálnych zručností najzraniteľnejších skupín, najmä seniorov. Tí sú oveľa náchylnejší veriť konšpiráciám a hoaxom, lebo väčšinu života prežili v časoch, kedy platilo, že čo je napísané v novinách, je fakt a pravda. Už o pár dní spúšťame na Slovensku veľký národný projekt, v rámci ktorého vyškolíme a zlepšíme digitálne zručnosti vyše 170 000 slovenských seniorov,“ povedala Remišová v diskusii.

Účastníci davoskej konferencie prijali na záver spoločnú výzvu Digitál pre mier, v ktorej okrem iného apelujú na všetky demokratické vlády, aby postavili účinnú hrádzu proti šíreniu ruskej propagandy a zamedzili vývozu IT technológií do Ruska.

Podľa Remišovej treba konečne a urýchlene prejsť od slov k činom.

„To, že sme terčom nepriateľských kyber útokov a propagandy, vieme už dlho, ale až koronakríza a ruská agresia na Ukrajine nám naplno ukázali, akému veľkému nebezpečenstvu čelíme. Pred vojnou v online priestore nie je nikto v bezpečí a môže mať extrémne vážne dôsledky na našu slobodu, ekonomiku, na životy každého z nás. Preto musíme do tohto boja spoločne nasadiť všetky legislatívne a technologické nástroje, ktoré máme k dispozícii,“ dodala vicepremiérka Remišová.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *