Kategórie
Tlačové správy

Slovenské rodiny pomohli cez projekt MafU už viac ako 400 ukrajinským rodinám

Od začiatku vojny na Ukrajine prešlo východnou hranicou Slovenska vyše 300 tisíc Ukrajincov a Ukrajiniek.

Väčšina postupuje ďalej, tisícky z nich však dočasné útočisko pred hrôzami vojny nájdu na Slovensku. Práve na nich sa zameriava iniciatíva MafU (Material assistance for Ukrainians), ktorá od svojho vzniku pomohla už viac ako 400 ukrajinským rodinám. Cielená pomoc priamo prepája darcov a obdarovaných a okrem materiálnej podpory tak prináša ľuďom, dočasne ubytovaným na Slovensku, aj možnosť spoznať susedskú komunitu a nových známych.

Myšlienka efektívneho prepojenia darcov s konkrétnou potrebou vznikla krátko po vojenskej invázii na Ukrajinu. Stojí za ňou Barbora Yurkovic, štylistka a podporovateľka rozumnej módy a ekologického spôsobu života, mama dvoch detí.

„Pomoc v týchto časoch je niečo, čo považujem za prirodzené, etické a morálne. Prvotná podpora je smerovaná na hranice, ďalej sú už ženy s deťmi často odkázané samé na seba. Týmto ženám som začala pomocou svojich kontaktov pomáhať, a pre množstvo žiadostí o pomoc som spravila v jeden večer formulár, ktorému dal môj manžel Matej podobu jednoduchého webu. Tak vzniklo MafU – prvá a jediná online organizácia, ktorá poskytuje materiálnu pomoc na celom území Slovenska adresne, lokálne a ‚tvárou v tvár‘,“ približuje vznik iniciatívy Barbora Yurkovic.

Konkrétna pomoc na mieru

Na Slovensku existujú viaceré organizácie venujúce sa rôznym formám pomoci ľuďom ohrozených vojnou. MafU predstavuje cielenú materiálnu pomoc pre rodiny utekajúce z Ukrajiny, ktoré už majú ubytovanie na Slovensku.

„Rozhodli sme sa zamerať na pomoc pre ľudí s dočasným ubytovaním, ktorí potrebujú bežnú materiálnu pomoc. Vieme, že si zbalili len niekoľko základných vecí, mnohým chýba oblečenie, topánky, kočík, či hračky pre deti, ako aj drogéria a bežné vybavenie v domácnosti. Stretávame sa často s tým, že ľudia si nevzali ani tie najpotrebnejšie veci, a tak sme už hľadali darcu aj na inzulínovú pumpu či glukomer,“ hovorí Yurkovic. „Pomáhame tým najzraniteľnejším. Pomoc je poskytovaná ľuďom, ktorí sa nevedia dostať do výdajní (osamelá matka s viacerými malými deťmi, chorí ľudia…), alebo potrebujú niečo, čo sa vo výdajniach nenachádza, prípadne výdajne nie sú v ich okolí.“

Celý proces prebieha online, je jednoduchý a založený na princípe adresnej pomoci na mieru. Žiadatelia o pomoc vyplnia formulár na webe www.mafu.sk, kde uvedú, čo potrebujú. Po vyplnení formulára sa aktuálne 8-členný dobrovoľnícky tím MafU snaží nájsť všetko potrebné a následne danú rodinu prepája s darcami. Tých oslovuje cez Instagram; v súčasnosti eviduje už viac ako 6 500 ochotných darcov. Snahou tímu je nachádzať darcov z rovnakej lokality – podporuje sa tak sociálny kontakt a zároveň znižuje dopad na životné prostredie, ktorý vzniká často zbytočným prevážaním vecí z jedného kúta Slovenska na druhý.

Okrem tejto pomoci individuálnym rodinám pomáha iniciatíva MafU aj viacerým ubytovniam a výdajniam materiálnej pomoci. Využíva svoju sieť na oslovovanie partnerov, s ktorými plnia regály potravinami a ostatnou materiálnou pomocou, aby tak bolo možné pomôcť ďalším stovkám rodín.

Cieľom MafU je dokázať vybaviť 100+ žiadostí o pomoc denne

„Každý deň vidíme, ako potreba pomoci narastá. Som veľmi rada, že sa náš dobrovoľnícky tím rozšíril o ďalších ľudí, ktorí do projektu priniesli aj dôležitú schopnosť komunikovať priamo v ukrajinskom jazyku a hlbšieho prepojenia s ukrajinskou komunitou. Dokážeme rýchlo vyvinúť procesy a naprogramovať systémy, ktoré nám umožnia vybaviť čo najviac žiadostí o pomoc. Bez finančnej podpory však náš projekt nedokážeme udržať ďalej. Ak chceme dokázať reagovať na zvyšujúci sa objem žiadostí o pomoc od ľudí, ktorí sem prišli takmer bez ničoho, musíme náš tím ďalej rozšíriť a okrem dobrovoľníkov to postaviť aj full-time a part-time pracovníkoch,“ uviedla Yurkovic.

Súčasným tempom je MafU schopné spracovať približne 20 – 30 žiadostí denne. Cieľom je zabezpečiť vybavenie 100+ žiadostí denne, k čomu má spolu s rozšíreným tímom slúžiť nový automatizovaný systém s filtráciou žiadateľov pre adresnejšiu pomoc.

Aby mohlo MafU pomáhať aj naďalej, otvorilo darcovskú výzvu na overenom portáli Donio. Individuálni darcovia môžu prispieť ľubovoľnou sumou.

Ako doplnila Barbora Yurkovic, pomoc je možná aj ďalšími formami:

  • Pravidelná alebo veľkoobjemová materiálna podpora umožní systematicky a adresne podporovať miesta a organizácie, ktoré poskytujú prístrešok alebo inak pomáhajú väčšiemu množstvu ukrajinských rodín. Jednou dodávkou tak je možné pomôcť mnohým ľuďom naraz.
  • Pomoc s rozvozom, či už formou zabezpečenia vlastnej dopravy materiálnej podpory, alebo poskytnutím auta.

„Hľadáme partnerov, ktorí chcú pomáhať naozaj efektívne. Vidíme, že ľudia na Slovensku majú veľké srdcia a sú ochotní zapájať sa do pomoci. Budeme vďační za partnerov a darcov, ktorí spolu s nami umožnia, aby sa prostredníctvom MafU dostávala cielená materiálna pomoc tam, kde je potrebná a aby sme dokázali pokryť všetky žiadosti o podporu, ktorých počet neustále narastá.“


Autor: Mgr. Lucia Jakubíková, agentúra Kharisma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *