Kategórie
Tlačové správy

Miesto Ukrajiny je v Európskej únii

Vicepremiérka Remišová na summite EÚ vo Francúzsku:

„Na riešenie dopadov utečeneckej krízy chceme mať možnosť využiť aj eurofondy.“

Ministerka Veronika Remišová sa zúčastnila na summite ministrov EÚ zodpovedných za politiku súdržnosti vo francúzskom Rouene (1. 3. 2022)
Ministerka Veronika Remišová sa zúčastnila na summite ministrov EÚ zodpovedných za politiku súdržnosti vo francúzskom Rouene (1. 3. 2022).

Rouen/Francúzsko 1. marec 2022 – V súčasnej situácii, keď Ukrajina čelí vojne, sa Európska únia musí odvážne postaviť zoči-voči novým výzvam. Na summite ministrov EÚ zodpovedných za politiku súdržnosti vo francúzskom Rouene to zdôraznila podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. Podľa vicepremiérky spoločným úsilím členských štátov by mala byť čo najrýchlejšia integrácia Ukrajiny do Európskej únie. Vicepremiérka zároveň vyzvala EÚ na podporu krajín, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii, a to aj možnosťou použiť eurofondy na zmiernenie jej dopadov.

„Vojna na Ukrajine nás postavila pred úplne nové naliehavé výzvy. Sme svedkami barbarského útoku Ruska na nášho suseda a európske spoločenstvo musí dať jasne najavo, že stojíme pri Ukrajine. Preto som na summite vyzvala členské štáty, aby sme sa vážne zaoberali urýchleným prijatím Ukrajiny do Európskej únie. Tento krok by mohol výrazne zlepšiť bezpečnostnú situáciu a obyvateľom Ukrajiny by po dlhých rokoch dal konečne reálnu šancu na lepší život v slobodnej a zvrchovanej krajine,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

„V súčasnej bezpečnostnej a humanitárnej kríze potrebujú členské štáty ležiace na východnej hranici Únie rýchle a účinné riešenia na pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Na rokovaní som vyzvala, aby Európska komisia umožnila Slovensku a ďalším štátom využiť eurofondy na riešenie aktuálnej naliehavej situácie, ako aj na dodatočnú pomoc EÚ pre krajiny, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii. Tento prístup sa nám osvedčil už v čase pandémie, kedy sme na riešenie koronakrízy využili 1,1 miliardy eur z eurofondov. Aj teraz, keď čelíme bezprecedentnej agresii a vojnovému konfliktu necelých 200 kilometrov od našej východnej hranice, musí EÚ ukázať, že vieme reagovať rýchlo, pružne a účelne,“ zdôraznila vicepremiérka Remišová.

Podľa nej štáty, ktoré čelia utečeneckej kríze, potrebujú cítiť, že celá Európska únia stojí pri nich.

Summit sa zaoberal tiež 8. správou o súdržnosti, ktorú Európska komisia vydala po päťročnej prestávke.

„Európska únia je odvážny a úspešný projekt. Politika súdržnosti je jeho srdcom a pilierom vzájomnej solidarity. Jej dôležitosť sa ukázala najmä v ťažkých chvíľach, ktorým sme spoločne čelili, a je kľúčové, aby zostala zachovaná aj po roku 2027,“ zdôraznila vicepremiérka.

Správa uvádza, že menej rozvinuté regióny zaznamenali v uplynulých rokoch výrazný ekonomický rast spojený s výhodami ako sú nízke náklady a návratnosť investícií do infraštruktúry. Podľa Európskej komisie sa však tento pozitívny trend môže v blízkej budúcnosti zastaviť a menej rozvinuté regióny musia nájsť nové možnosti, ako si zabezpečiť udržateľný rast.

„Týka sa to aj Slovenska, preto musíme viac investovať do vedy, výskumu a inovácií, aby si obyvatelia všetkých regiónov mohli nájsť dobre platené miesto a neodchádzali za lepším životom do iných krajín. Z nových eurofondov preto plánujeme investovať do tejto oblasti takmer 2 miliardy eur,“ upozornila Remišová.

Podľa správy má byť v nasledujúcich 30 rokoch rast EÚ poháňaný zelenou a digitálnou transformáciou.

„Ak má byť Európska únia jednotná a silná, musí sa zasadzovať o spravodlivý rozvoj všetkých členských štátov a všetkých regiónov. V čase, keď už dva roky bojujeme s koronakrízou a teraz navyše čelíme bezprecedentnému ohrozeniu mieru v Európe, musí EÚ ukázať jednotu a spoločnú víziu a akcieschopnosť. Kdekoľvek, či je to miliónová metropola alebo niekoľko tisícová obec, musia ľudia cítiť, že Únia je tu pre nich, že zastupuje ich záujmy a vytvára podmienky na dôstojný život,“ dodala na záver summitu EÚ vo Francúzsku podpredsedníčka vlády Remišová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *