Kategórie
Tlačové správy

Slovenskí žiaci dosiahli mimoriadny úspech v medzinárodnej súťaži o Slnku

Študenti a študentky zo Slovenska svojou usilovnosťou, zvedavosťou a vedomosťami opäť dokázali, že sa v medzinárodnej konkurencii nestratia.

Žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline získali druhé miesto vo vzdelávacej súťaži Pohľad na Slnko. Medzi finalistov sa dostal aj tím z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Súťaž organizoval Projekt Európskeho slnečného teleskopu (The European Solar Telescope – EST) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Astronomickým ústavom SAV, v. v. i.

„Tieto výsledky sú pre mňa jasným dôkazom, že naši študenti majú stále záujem o prírodné vedy a v tejto oblasti dokážu konkurovať okolitým krajinám. To je pre mňa ako astrofyzika úžasné zistenie. Naznačuje totiž, že astrofyzika sa na Slovensku ani v budúcnosti nestratí,“ skonštatoval riaditeľ Astronomického ústavu SAV, v. v. i. Peter Gömöry.

Do súťaže Pohľad na Slnko sa zapojilo 767 tímov (spolu 2 859 študentov) zo 16 európskych krajín. Súťažiaci pracovali na vytvorení originálnej infografiky o Slnku. Účastníci poslali do súťaže spolu 514 prác, ktoré hodnotila porota zložená z vedcov, popularizátorov vedy a novinárov z Nórska, Talianska, Španielska a Írska. Všetky prihlásené práce porota označila za vynikajúce a široká verejnosť si ich môže pozrieť v pripravovanej otvorenej online encyklopédii o Slnku – EST Solarpedia.

Mapa súťažiacich
Mapa súťažiacich.
Zdroj: EST.

Prvé miesto získali študenti z Ríma. Druhú najlepšiu infografiku vytvorili žiačky Gymnázia Varšavská v Žiline Anna Podmanická, Veronika Kováčová a Viktória Sagálová, ktoré sa do súťaže prihlásili pod vedením pedagogičky Márie Iványiovej.

Ocenené gymnazistky s tímovou vedúcou, učiteľkou fyziky Máriou Iványiovou.
Zdroj: M. Iványiová.

„Od malička máme záujem o prírodovedné predmety, fyziku sme si obľúbili a každá nová vzdelávacia aktivita nás poteší. Súťaž nás zaujala svojou témou, ale aj tak sa hlavnou hnacou silou stala vízia výhry zájazdu na Tenerife. Myšlienka dosiahnutia takéhoto výsledku na celoeurópskej úrovni nám prišla až neuveriteľná,“ vysvetlili ocenené študentky dôvody, prečo sa do súťaže prihlásili.

Gymnazistky zo Žiliny vo svojej infografike spracovali tému magnetického koberca Slnka a ohrievania slnečnej koróny.

„Finálny objekt skúmania nás zaujal svojou jedinečnosťou, keďže ešte ani jedna z nás nikdy predtým o magnetickom koberci Slnka nepočula,“ spresnili výherkyne a dodali, že kvôli pandémii bola ich tímová spolupráca odkázaná len na online stretnutia.

Infografika, ktorá sa umiestnila na 2. mieste
Infografika, ktorá sa umiestnila na 2. mieste.
Zdroj: The European Solar Telescope.

Hlavnou výhrou pre tímy umiestnené na prvom a druhom mieste je zájazd na Tenerife spojený s návštevou Observatória del Teide, na ktorý sa výherkyne veľmi tešia.

„Dúfame, že nadobudneme nové vedomosti o našej najbližšej hviezde – Slnku a prehĺbime vzťahy s našou úžasnou a inšpiratívnou učiteľkou fyziky. Šťastie, ktoré všetky zdieľame sa ani nedá popísať a dúfame, že do budúcna to bude jasné svetielko v našich životopisoch,“ uzavreli spokojné gymnazistky.

V silnej konkurencii uspeli aj študenti Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni: Ester Petrana Petríková, Krištof Dudzik, Filip Krafčík a Zuzana Šidlovská pod vedením pedagogičky Moniky Vilinovej. Ich infografika o gravitácii Slnka sa dostala medzi 15 najlepších prác.

Infografika žiakov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni
Infografika žiakov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni.
Zdroj: The European Solar Telescope.

„Obom tímom gratulujem k nádherným umiestneniam. Chcel by som sa však poďakovať všetkým slovenským študentkám a študentom, ktorí sa zapojili do súťaže Pohľad na Slnko. Urobili nám totiž v projekte Európskeho slnečného ďalekohľadu veľmi dobré meno. A kto vie, možno práve niekto z nich bude raz ďalekohľad EST používať pre svoju vedeckú prácu,“ dodal na záver Peter Gömöry.

Kompletné výsledky súťaže ako aj galéria najlepších infografík je dostupná na stránke The European Solar Telescope.


Pozri: Vzdelávacia súťaž o Slnku ponúka atraktívne výhry.

Spracovala: Katarína Gáliková, SAV.

Jedna odpoveď na “Slovenskí žiaci dosiahli mimoriadny úspech v medzinárodnej súťaži o Slnku”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *