Kategórie
Tlačové správy

Komenského inštitút učí pedagógov ako nenaletieť na konšpirácie

Kritické myslenie, mediálna gramotnosť a životné prostredie patria k najväčším výzvam dnešnej doby.

Komenského inštitút

Žiaľ, ukazuje sa, že ani mnoho pedagógov a pedagogičiek sa nedokáže celkom orientovať v spleti množstva rôznych informácií, viesť hodnotovú diskusiu, realizovať praktickú envirovýchovu a nieto ešte pripraviť svojich žiakov na súčasný svet. Komenského inštitút, program Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktorý sa zameriava na vzdelávanie pedagógov, prichádza preto po tretíkrát s aktuálnym online vzdelávacím projektom zameraným na tieto témy. Program Učitelia v akcii tentoraz ponúka prednášky a webináre o informačnej a finančnej gramotnosti, kritickom myslení a environmentálnej výchove. Každá téma predstavuje jeden ucelený mesačný vzdelávací blok, v ktorom učitelia dostanú praktické tipy a rady využiteľné v edukačnej praxi.

„Sme presvedčení, že naše školstvo potrebuje ľudí, ktorí sú schopní pripraviť deti na reálny život a zvládanie najrôznejších výziev v 21. storočí. Aj preto štartujeme nový cyklus mesačných online vzdelávacích blokov pod vedením špičkových slovenských lektorov. Vlani sme mali dve kolá programu Učitelia v akcii a obe mali veľký ohlas. Veríme, že to tak bude aj teraz,“ vraví Denisa Adamovičová z Komenského inštitútu.

Pandémia koronavírusu vytvorila aj pandémiu dezinformácií. Dôležitosť kritického myslenia si podľa prieskumu 365.bank uvedomujú až štyri pätiny Slovákov. S vyšším dosiahnutým vzdelaním pritom táto potreba rastie. Hrozby dezinformácií, konšpirácií a hoaxov totiž vníma takmer dvakrát viac (68 %) ľudí s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním než tých, ktorí majú základné alebo stredoškolské vzdelanie bez maturity (35 %). Séria prednášok má tak pomôcť pedagógom zorientovať sa v témach, ktoré sú na podporu kritického myslenia kľúčové.

„Učitelia v akcii“ štartujú 1. februára 2022 prednáškou a diskusiou o tom, ako fungujú masmédiá, z akých zdrojov čerpajú, ako odhaliť konšpiračný web, či ako pracovať s ľuďmi presvedčenými o omyloch.

„Ako ukázal prieskum agentúry Focus, ktorý robila na jeseň 2020, až tretina pedagógov verí nezmyslom, napríklad, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí. Je to dôkaz, že takéto veľké percento učiteľov sa nedokáže orientovať vo svete informácií, a tak je potrebné to zmeniť,“ dodáva Denisa Adamovičová.

Počas vzdelávacích blokov dostanú učitelia návody, rady a tipy, ako selektovať či vstrebávať množstvá informácií, ako si zachovať triezvu hlavu a viesť zdravú diskusiu, ako viesť hodnotové témy v triede a tiež, ako prakticky vyučovať environmentálnu výchovu v prepojení na iné predmety. Prednášať budú odborníci Marie Stracenská, Ján Markoš a Zuzana Gallayová. Každá téma sa začína úvodnou streamovanou prednáškou, po ktorej majú ešte možnosť sa prihlásiť na celý mesačný blok. Mesačný blok je určený pre vybraných 25 účastníkov a je to bezplatné. Pre absolvovanie celého vzdelávacieho bloku je potrebné sa vopred prihlásiť prostredníctvom formulára, ktorý záujemcovia nájdu na webe Komenského inštitútu.

„Pandémia zvýraznila potrebu kritického myslenia pri selektovaní informácií, ktoré získavame na internete. Ak je učiteľ vzdelaný v tejto téme, môže vychovávať žiakov, ktorí neprepadnú viere v konšpirácie,“ uzatvára koordinátorka projektu Denisa Adamovičová.

Problémom však nie je len nedostatočné kritické myslenie, ale aj slabá finančná gramotnosť, v ktorej slovenské školstvo dlhodobo zaostáva. Svedčí o tom PISA testovanie školákov, ale aj výsledky prieskumu 365.bank, podľa ktorého sú ich vedomosti v oblasti financií na trojku. V porovnaní s európskymi krajinami je Slovensko podpriemerné. Deťom chýbajú teoretické vedomosti, ale hlavne praktické skúsenosti. Séria prednášok sa preto bude v spolupráci s 365.bank venovať aj téme finančného vzdelávania.

Okrem projektu „Učitelia v akcii“ Komenského inštitút organizuje pre pedagógov aj bezplatné streamované webináre. V nich zdieľajú svoje skúsenosti a praktické príklady prevažne pedagógovia a lektori z praxe. Od začiatku korona krízy sa ich zúčastnilo viac ako 15 000 učiteľov a rodičov. Pozvánky a kompletný archív je dostupný na stránke Webináre.

Na stránke Projekty nájdu pedagógovia a riaditelia aj desiatky projektov, z ktorých môžu čerpať inšpirácie pre svoje vzdelávanie alebo riadenie škôl.


O Komenského inštitúte

Komenského inštitút je vzdelávací program pre pedagogičky a pedagógov, ktorý organizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Vzdeláva a podporuje pedagógov, ktorí sú súčasťou reformy školstva zdola. Realizuje ročný vzdelávací program, pestrý Alumni program pre absolventov, ocenenie Učiteľ Slovenska, vzdelávacie podujatia a vydáva publikácie pre širokú pedagogickú verejnosť.

Záštitu nad programom Komenského inštitútu a ocenením Učiteľ Slovenska prebrala prezidentka Zuzana Čaputová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *