Kategórie
Tlačové správy

Musíme zmeniť vyplácanie sociálnych dávok

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k vyplácaniu sociálnych dávok.

Predseda Výboru NR SR pre sociálne veci zo strany SaS Vladimír Ledecký oceňuje prácu kolegov a kolegýň z ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorým sa za rok 2021 podarilo navýšiť počet poberateľov, ktorým sú vyplácané sociálne dávky bezhotovostne na bankový účet o 27 557. Stále však zostáva viac ako 200 000 ľudí, ktorým sú poskytované sociálne dávky v hotovosti prostredníctvom Slovenskej pošty. Vyplácanie sociálnych dávok týmto spôsobom okrem zablokovaných pobočiek pošty a úžery spôsobuje najmä vo vylúčených komunitách veľké problémy.

„Roky som kritizoval ako nám každý mesiac, na pár dní, zablokujú poštu poberatelia sociálnych dávok. Vyplácanie sociálnych dávok v hotovosti, najmä vo vylúčených komunitách, však spôsobuje viaceré problémy,“ uviedol Ledecký.

Podľa slov Ledeckého je bezhotovostné vyplácanie sociálnych dávok najlepší možný spôsob ako predchádzať vo vylúčených komunitám viacerým problémom. Podľa informácií z ÚPSVaR bezhotovostný spôsob vyplácania dávok využíva takmer 78 % zo všetkých poberateľov.

„Na Slovensku je stále viac ako 200 000 poberateľov sociálnych dávok, ktorí si podporu vyzdvihnú každý mesiac v hotovosti na pobočke pošty. Som presvedčený, že spoločnou aktivitou dokážeme toto číslo aj tento rok opäť znížiť. Na konci dňa to pomôže nielen štátnej kase, ktorá bude oslobodená od poplatkov, ale najmä dotknutým rodinám či jednotlivcom z vylúčených komunít,“ reaguje Ledecký.

„Hneď začiatkom roka pozvem za okrúhly stôl zástupcov ministerstva práce a ústredia práce, s cieľom nájsť cestu ako bezhotovostný spôsob vyplácania rozšíriť čo najviac. Som si vedomý limitov, ktoré pred nami stoja, no kde je cesta, tam je vôľa. Ako s pánom ministrom tak aj s pánom riaditeľom ÚPSVaR máme dobrú spoluprácu. Pevne verím, že sa nám podarí riešenie tohto problému posunúť ďalej,“ uviedol.

Vladimír Ledecký na záver vyzdvihol prácu kolegov a kolegýň na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorým sa len za minulý rok podarilo navýšiť počet poberateľov (ktorým je podpora vyplácaná bezhotovostne) o 27 557 ľudí.

„Za uvedeným úspechom je potrebné vidieť obrovské množstvo práce zamestnancov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny ako aj terénnych sociálnych pracovníkov,“ uviedol poslanec NR SR za SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *