Kategórie
Tlačové správy

Dlhodobé zatvorenie škôl by malo devastačné účinky

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k otvoreným školám.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je presvedčená, že riziko z dlhodobého zatvorenia škôl bude mať devastačné účinky nielen na duševné zdravie detí, ale aj ekonomiku na Slovensku. Dnešné zatvorenie škôl by so sebou nieslo nielen neistotu na niekoľko týždňov, ale aj ďalší nekonečný boj za ich opätovné otvorenie.

„Nemôžeme si predsa dovoliť, aby nám deti ostali na niekoľko týždňov doma. Ak by sme dnes zavreli školy, je takmer isté, že by bol veľký tlak, aby ostali zavreté až do konca decembra. Nástup detí po vianočných prázdninách, 10. januára, by so sebou niesol nielen neistotu, ale aj niekoľkotýždňové zameškanie učiva. Navyše, deti sme už pred pol rokom spravili rukojemníkov pre nezodpovedné správanie dospelých. Ich psychický a vedomostný vývoj je maximálne dôležitý. Epidemiológovia pozerajú na deti len z hľadiska šírenia nákazy. Za posledný týždeň evidujeme pritom len 1,6 % pozitívnych žiakov. Argumenty, že ohrozujeme učiteľov a zamestnancov, taktiež neobstojí, pretože aj ostatné profesie chodia normálne do práce. Navyše, máme až 71 % pedagógov, ktorí sú očkovaní prvou dávkou a za ostatný týždeň bolo len 3,4 % pozitívnych pedagogických zamestnancov. Vzdelávanie našich detí musí pre nás ostať prioritou,“ uviedol podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.

Zatvorenie škôl so sebou podľa SaS nenesie len nemožnosť vzdelávať sa, ale aj nutnosť, aby s nimi ostali doma aj ich rodičia.

„Nie každý rodič si vie zabezpečiť starostlivosť o svoje deti, ak by ostali doma. Taktiež si musíme uvedomiť, že ak rodič musí ísť do práce, je absolútne riziko, aby sme deti nechávali u starých rodičov, ktorí sú najohrozenejšou skupinou z pohľadu úmrtí na covid. Konať prezieravo a zodpovedne je v tejto dobe nevyhnutné. Ide to ruka v ruke s očkovaním a preto vyzývam všetkých, aby sa dali zaočkovať, len to je cesta z tejto pandémie,“ doplnil Branislav Gröhling.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *