Kategórie
Tlačové správy

Výzva Slovenskej komory učiteľov k zabezpečeniu antigénových samotestov pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne školstva

Slovenská komora učiteľov vyzýva premiéra a ministra školstva, aby zamestnancom školstva poskytli antigénové samotesty.

Situácia okolo covidovej pandémie sa v ostatnom čase výrazne zhoršila. Ministerstvo školstva dáva možnosť žiakom a študentom požiadať o antigénové samotesty. Delenie a balenie samotestov však pripadlo učiteľom a učiteľkám, ktorí museli byť k tomu špeciálne vyškolení. Popri množstve dokumentácie a novopribudnutých tlačivách týkajúcich sa pandémie je takáto činnosť ďalšou kvapkou do už aj tak plného džbánu aktivít nesúvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom na školách, ktoré donedávna chápajúci učiteľský stav dennodenne vykonával za minimálnu resp. žiadnu odmenu.

Minister školstva odmietol tento víkend podporiť zamestnancov a zamestnankyne školstva antigénovými testmi. Pritom sú v čase výkonu povolania vystavení nebezpečiu a pocitu bezmocnosti. Nemôžu sa zbaviť trpkej príchute sklamania a pocitu, že sú na okraji záujmu, akonáhle nie je pred voľbami. Nielenže sa fráza „školstvo je prioritou“ vytráca z prejavov už všetkých ústavných činiteľov, finančné ohodnotenie stagnuje, sľuby o zvýšení atraktivity povolania sa rozplynuli. Naopak, ministerstvo ponecháva svojich zamestnancov napospas nebezpečenstvu a odmieta im pomôcť pri ochrane a zodpovednom správaní. Testy dostávajú iba žiaci a študenti bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú chránení očkovaním. Nakaziť sa a prenášať vírus môže aj očkovaný a preto je testovanie učiteľov aj napriek ich vysokej zaočkovanosti opodstatnené. Aj oni majú rodiny, deti, starých rodičov, na ktorých môžu infekciu preniesť. Argument ministerstva, že sa zamestnanci a zamestnankyne škôl mali dať očkovať, neobstojí. Ak chceme zamedziť šíreniu vírusu na školách a školských zariadeniach, mali by sa rovnako pravidelne testovať všetci. Zamestnanci a zamestnankyne materských, základných a stredných škôl, školských klubov, diagnostických a reedukačných centier a ďalších zariadení majú na to rovnaké právo.

Preto vyzývame premiéra SR Eduarda Hegera a ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga, aby zabezpečili antigénové samotesty pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne školstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *