Kategórie
Tlačové správy

Na cintorínoch vzniká najmä okolo Dušičiek obrovské množstvo nerecyklovateľného odpadu!

Jeseň je každoročne obdobím, keď si našich blízkych zosnulých pripomíname viac aj návštevami cintorínov. Zapaľujeme sviečky, zdobíme hroby, nosíme kvety (často umelé). Tento spôsob spomínania však nie je priateľský k životnému prostrediu, ak si nedáme pozor na to, čo na cintorín prinášame. Cintoríny sa každoročne stávajú miestami, kde sa kopia obrovské množstvá nerecyklovateľného odpadu. Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica sa spolu s partnermi – mestským pohrebníctvom Marianum, spoločnosťou OLO a odborníkmi na odpadové hospodárstvo zo spoločnosti JRK rozhodli názorne poukázať na tento fakt. Na bratislavskom Cintoríne Vrakuňa nazreli do odpadových košov a spravili analýzu toho, čo tam našli.

CEEV Živica

„Na slovenských cintorínoch máme tendenciu hroby prezdobovať množstvom umelohmotných dekorácií, od vencov cez plastové kahance až po LED sviečky. Toto všetko vytvorí ťažko separovateľný odpad a preto chceme ľudí inšpirovať k prírode bližším alternatívam,“ vraví odborníčka na prírodné pohrebníctvo z projektu Živice Záhrada spomienok Monika Suchánska.

Zamestnanci mestskej organizácie Marianum vravia, že nerecyklovateľné odpady sú súčasťou cintorínov celoročne, no na jeseň je situácia priam alarmujúca.

„Skúsenosti hovoria o tom, že krátko pred a po Sviatku všetkých svätých je miera návštevnosti na cintorínoch aj o 200 % vyššia, ako počas iných období. S tým ruka v ruke súvisí aj navýšenie množstva odpadu. V tomto období preto posilňujeme, resp. zvyšujeme počet našich zamestnancov, ktorí sa starajú o poriadok a vysýpanie kontajnerov. Keďže veľmi silno vnímame potrebu skvalitniť životné prostredie pre ďalšie generácie, jedna z ciest, ktorú považujeme za pomerne jednoduchú, je práve triedenie odpadu. Na to, aby sme mohli zvoliť optimálne a efektívne riešenia na zvýšenie miery triedenia na cintorínoch, je práve potrebné zistiť, čo všetko ľudia vyhadzujú do zmesových kontajnerov na našich cintorínoch a to sme vďaka dnešnej analýze zistili. Na mestských cintorínoch plánujeme preto postupne vytvoriť také stojiská odpadu, aby ľudia nemuseli rozmýšľať, čo kam vyhodiť, ale aby im to bolo ihneď jasné,“ dodáva riaditeľ organizácie Marianum Róbert Kováč.

Živica, Marianum a JRK počas 2,5-hodinovej analýzy na Cintoríne Vrakuňa v Bratislave zistili, že v koši sa nachádzalo 86,80 percent odpadu, ktorý by sa dal vytriediť. Až 57,3 percenta z toho bol zelený kompostovateľný odpad.

„Viac ako 50 % tvoril bioodpad, ktorý tým, že končí v nádobe na zmesový odpad, sa dostáva do spaľovne alebo na skládku. Na skládke sa rozkladá bez prístupu vzduchu a výsledkom je produkcia skládkových plynov, najmä CO2 a metánu. Bioodpad si jednoznačne zaslúži samostatné nádoby alebo priamo na cintoríne postavené kompostéry. Pretože je ohromným potenciálnym zdrojom živín a aplikáciou na pôdu zlepšuje jej kvalitu. Nuž a pôda, to je významný nástroj na zachytávanie uhlíka. Prírodný nástroj. Len ju musíme ozdraviť. A na to môže poslúžiť aj kompost z bioodpadu z cintorínov,“ vysvetlila riaditeľka JRK Slovensko Martina Gaislová.

Cieľom Živice však bolo nielen zanalyzovať situáciu, ale záujemcom tiež ukázať, ako sa to dá robiť inak. Na trhu totiž existuje množstvo náhrad za sviečky, kahance a iné predmety, ktoré ľudia na cintoríny nosia, a sú ekologickejšie.

„Keď chcete na hrob niečo priniesť, skúste sviečky z rastlinného alebo včelieho vosku, plastové kahance vymeňte za sklenené alebo zvoľte lucerny. Vymeňte umelé kvety za živé. Nádobku na polievanie kvetov tiež skúste radšej inú ako plastovú. Toto sú drobné zmeny, ktoré môžeme urobiť všetci. V živici sa však snažíme o zmenu celého konceptu pohrebníctva. Vo Zvolene máme ekologický cintorín Záhrada spomienok, kde sa pochováva do rozložiteľných urien, nenájdete tam náhrobky, hrobové miesta sú v trvalkových záhonoch a v okolí stromov. Sme radi, že je o tento druh pochovávanie stále väčší záujem, ďalší podobný cintorín čoskoro pribudne aj v Košiciach,“ uzatvára Monika Suchánska z CEEV Živica.

Všetky 3 organizácie apelujú na ľudí, ktorí sa chystajú v čase Dušičkovom na cintoríny, aby mali na mysli aj ekologickú stránku.

Foto: (René Miko)

Triedenie odpadu
Triedenie odpadu
Triedenie odpadu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *