Kategórie
Tlačové správy

Podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd sú v tomto roku priaznivé

Začiatkom augusta môžeme na nočnej oblohe pozorovať každoročne sa opakujúce nebeské divadlo – meteorický roj Perzeíd. Maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, dosiahnu 12. augusta 2021. Mesiac bude pozorovanie rušiť iba minimálne, počas maxima aktivity bude 4 dni po nove.

Meteorický roj Perzeíd je prúd prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá sa k nám vracia raz za 133 rokov.

„Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 km. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe – radiantu, ktorý leží v súhvezdí Perzea.

Roj je činný od poslednej dekády júla do polovice augusta. Rozloženie meteorov okolo maxima je však silne asymetrické.

„Už 10 dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu meteorov. Počas štyroch dní okolo maxima, od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62 % všetkých Perzeíd. Po maxime však ich počet prudko klesá a už po 3 dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra. Na pozorovanie Perzeíd je preto najvhodnejšie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,“ odporúča astronóm.

Foto:

Perzeidy nad Lomnickým štítom
2 meteory z roja Perzeíd nad masívom Lomnického štítu.
Zdroj: Archív AsÚ SAV.

Jedna odpoveď na “Podmienky na pozorovanie meteorického roja Perzeíd sú v tomto roku priaznivé”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *