Kategórie
Tlačové správy

Vďaka piatim balíkom zjednodušení, ktoré sa zaviedli v eurofondoch, Slovensko v čerpaní poskočilo o šesť priečok

Zjednodušovanie eurofondov prináša výsledky. Od nástupu vlády v marci 2020 sa Slovensko v rebríčku čerpania eurofondov výrazne zlepšilo až o šesť priečok. Vyplýva to z najaktuálnejších dostupných údajov z Európskej komisie.

„Keď v marci 2020 nastupovala naša vláda, Slovensko malo veľké problémy s využívaním eurofondov a v rebríčku čerpania sme patrili k najhorším v celej Európskej únii. Spomedzi 27 členských štátov plus Spojeného kráľovstva bolo Slovensko až na 27. mieste. Je to vizitka bývalých vlád, ktoré neboli schopné dostatočne využívať európske zdroje pre rozvoj Slovenska a na zlepšovanie života ľudí. Často sa dokonca stávalo, že stovky miliónov eur sa museli vracať späť do Bruselu, lebo ich predchádzajúce vlády nedokázali využiť,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

K marcu 2020 Slovensko dokázalo využiť, po vyše šiestich rokoch čerpania, len asi tretinu z vyše 15 miliárd eur, ktoré dostalo na programové obdobie 2014 – 2021.

„Práve preto som si zásadné zlepšenie využívania eurofondov vytýčila ako svoju prvoradú prioritu. Hneď od nástupu do úradu sme začali zjednodušovať procesy a odstraňovať byrokraciu,“ zdôraznila ministerka investícií.

„Za rok sme v eurofondoch zaviedli už päť antibyrokratických balíkov opatrení, zjednodušili a sprehľadnili sme výkazy aj verejné obstarávanie, znížili administratívu, zaviedli sme flexibilné výzvy a kompletnú elektronizáciu procesov a prijali sme desiatky ďalších zlepšení.“

V apríli Remišová navyše prišla s iniciatívou, aby vláda zaviazala jednotlivé ministerstvá, ktoré sú zodpovedné za využívanie eurofondov, aby na mesačnej báze uverejňovali stav čerpania svojich operačných programov a prijali navrhnuté opatrenia na ich zlepšenie.

„Výsledky našej spoločnej snahy sa dostavili. Podľa najaktuálnejších dostupných údajov bolo Slovensko v júni 2021 v čerpaní eurofondov na 21. mieste, je na tom teda o šesť miest lepšie ako pred rokom,“ uviedla Remišová. Slovensko má vyčerpaných 46 % zo svojej alokácie.

„Zároveň v novom programovom období chceme priniesť ďalšie zlepšenia a zefektívnenie procesov, aby sa Slovensko zaradilo v čerpaní medzi desať najúspešnejších krajín,“ povedala ministerka.

„Tvrdo pracujeme na tom, aby eurofondy slúžili ľuďom a nie rôznym oligarchom a záujmovým skupinám. Menej byrokracie znamená menej korupcie a menej korupcie znamená viac peňazí pre rozvoj Slovenska, lepšie platené pracovné miesta pre ľudí a kvalitnejší život v regiónoch,“ dodala Remišová.

2 odpovede na “Vďaka piatim balíkom zjednodušení, ktoré sa zaviedli v eurofondoch, Slovensko v čerpaní poskočilo o šesť priečok”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *