Kategórie
Tlačové správy

Je najvyšší čas na osamostatnenie inšpekčnej služby

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k odporúčaniu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť odvolať Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za správne, že Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť odporučil odvolať obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Aj z toho dôvodu hlasovala za aj predsedníčka poslaneckého klubu SaS a členka výboru Anna Zemanová. Bez odporúčania výboru by Adriána Szabóa nemohla odvolať vláda.

„Odvolanie Adriána Szabóa je správnym krokom v pokračovaní zvyšovania dôvery občanov v bezpečnostné zložky štátu a spravodlivosť. Korupcia a prehnitý systém, ktorý je dedičstvom predchádzajúcich vládnych garnitúr Smeru, Hlasu a SNS, je nevyhnutné vyčistiť. Bolo by chybou, ak by sme nepristúpili k odvolaniu šéfa inšpekcie, pretože v takýchto prípadoch, aj keď platí prezumpcia neviny, musí byť vyvodená personálna a politická zodpovednosť, a takíto verejní činitelia musia byť zbavení svojich funkcií,“ uviedla členka Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anna Zemanová.

Strana SaS navyše považuje súčasný stav a postavenie Úradu inšpekčnej služby za neudržateľný.

„Vo volebnom programe SaS máme, že vyjmeme inšpekciu MV z podriadenosti ministra vnútra a osamostatníme ju, pričom by malo ísť o samostatný štátny orgán SR. Teraz je najvyšší čas na zmenu. Odvolávanie Adriána Szabóa potvrdzuje nevyhnutnosť legislatívnej úpravy. Dokonca aj v PVV máme záväzok, že vláda prehodnotí postavenie a činnosť Úradu inšpekčnej služby a na základe výsledkov analýzy legislatívnymi opatreniami zabezpečí jej väčšiu nezávislosť a efektivitu,“ pripomenul podpredseda NR SR za SaS Milan Laurečník.

Jedna odpoveď na “Je najvyšší čas na osamostatnenie inšpekčnej služby”

V správe sa spomína Smer, Hlas a SNS. Ide o politické strany SMER – sociálna demokracia, HLAS – sociálna demokracia a Slovenská národná strana.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *