Kategórie
Tlačové správy

Čiastočné zatmenie Slnka môžeme pozorovať 10. júna 2021

Vo štvrtok 10. júna 2021 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi môžeme pozorovať zatmenie Slnka.

Mesiac bude v tom čase pomerne ďaleko od Zeme. Jeho zdanlivý priemer na oblohe bude menší ako priemer Slnka a ani počas najväčšej fázy zatmenia nezakryje celý slnečný kotúč. Takéto zatmenie Slnka má prívlastok prstencové.

Najväčšiu fázu zatmenia Slnka môžu pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a na severe Kanady.

„Kvôli vzdialenosti Mesiaca od Zeme nebude toto zatmenie ani v týchto oblastiach úplné. U nás bude viditeľné ako čiastočné, to znamená, že na severozápade Slovenska zakryje Mesiac 12 % slnečného disku, na juhovýchode 9 %,“ vysvetľuje Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Zatmenie Slnka začne o 12. hodine a 2. minúte. Maximálna fáza prstencového zatmenia nastane o 12.47 h. a skončí o 13.34 h.

Pri pozorovaní tohto nebeského javu platí zásada nepozerať sa na Slnko voľným okom, priamo cez ďalekohľad alebo cez slnečné okuliare.

„Odporúčame použiť buď kvalitný filter, alebo priemet Slnka cez ďalekohľad na papier alebo špeciálne okuliare, ktoré ochránia vaše oči pred poškodením,“ zdôrazňuje astronóm.

Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka bude zo Slovenska viditeľné 25. októbra 2022. Mesiac vtedy zakryje 31 % slnečného disku na juhozápade a 39 % na severovýchode Slovenska.

Zatmenie Slnka
Prstencové zatmenie Slnka zachytené 10. mája 2013 nad Afrikou.
Foto: Fabrizio Melandri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *