Kategórie
Tlačové správy

Štyria pedagógovia sú nominovaní na Global Teacher Prize

Výnimoční slovenskí učitelia majú šancu zabojovať o milión dolárov!

Učiteľ Slovenska

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a Komenského inštitút nominovali 4 naozaj výnimočných pedagógov na ocenenie pre najlepších učiteľov sveta Global Teacher Prize. Udeľuje ho nadácia Varkey Foundation, ktorá každoročne oceňuje najlepších pedagógov z celého sveta. Cieľom je zvýšiť prestíž učiteľského povolania, motivovať pedagógov a vyzdvihnúť tých, ktorí tomuto povolaniu zasvätili život a robia to s obrovským nasadením. Nominácie z jednotlivých štátov sa uzavreli len tento týždeň a teraz z nich bude odborná porota vyberať 50-ku najlepších. Slovenských nominovaných vybrali odborníci na základe poznania ich práce, ale vzali tiež do úvahy odporúčania ich žiakov.

„V roku 2016 získal Komenského inštitút licenciu na organizovanie národnej ceny a po vzore 40 ďalších krajín realizujeme projekt na národnej úrovni v podobe ocenenia Učiteľ Slovenska. Máme teda dobré znalosti o tom, kde sú výnimoční pedagógovia a tohoročné nominácie sme dobre zvážili,“ vraví Zuzana Labašová, manažérka Komenského inštitútu, ktorý už 5 rokov vzdeláva a sieťuje pedagogických lídrov Slovenska.

Nominovaní pedagógovia sa teraz môžu dostať medzi 50-ku najlepších učiteľov sveta, pričom víťaz získa aj milión amerických dolárov. Ich aktivity sú výnimočné, pretože buď vzdelávajú žiakov zo sociálne vylúčeného prostredia, alebo prinášajú inovácie do škôl. Nomináciu získali Ladislav Ogurčák z Levoče, Iveta Barková zo Senca, Stanislava Opátová z Nižnej a Monika Podolinská z Muránskej Dlhej Lúky.

CEEV Živica, ktorá realizuje program Komenského inštitút, brala do úvahy pri výbere nominovaných aj odporúčania ich žiakov. Bývalá žiačka Ladislava Ogurčáka, Nikola, napríklad vo svojom nominačnom liste vyzdvihla jeho schopnosť zapojiť ju, ako zdravotne znevýhodnenú žiačku, do bežného vzdelávacieho procesu.

„Naozaj sa študentka bez ruky môže rovnať zvyšku študentov bez hendikepu a bude bez problémov zvládať prax v materskej škole, školskom klube detí, telesnú výchovu, výtvarnú výchovu či každodenné povinnosti počas ostatných vyučovacích hodín? Môže sa z dievčaťa bez ruky stať vyštudovaná pani učiteľka? Vďaka pánovi profesorovi Ladislavovi Ogurčákovi môže!“ píše Nikola.

Ivetu Barkovú zas jej bývalá žiačka Lucia vyzdvihla preto, že významne ovplyvnila jej celoživotné smerovanie.

„Ako profesorka ste totiž veľmi hlboko ovplyvnili životy a smerovanie vtedy detí, vrátane mňa. Nechali ste nás samých myslieť, rozvíjali ste naše skutočné hodnoty a potenciál. Doslova ste otvárali obzory, aby sme my sami raz pochopili, že svet je väčší a komplexnejší ako sme si v 15 rokoch mysleli,“ napísala Lucia svojej pedagogičke.

„Pána Ogurčáka sme oslovili a nominovali do súťaže, nakoľko bol jedným z 10 finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska 2020. Jeho životný príbeh, niekoľko desaťročí trvajúca učiteľská prax, zapojenie do vecí verejných, pozitívne ohlasy jeho bývalých študentov a viac než 7-tisíc hlasov v hlasovaní o cenu verejnosti nás presvedčili, že by výborne reprezentoval Slovensko v Global Teacher Prize,“ vraví Zuzana Labašová.

Dodáva, že ďalšia nominovaná Iveta Barková – Učiteľka Slovenska 2020 a zároveň laureátka ceny verejnosti je zas presvedčená inovátorka, ktorá založila vlastnú školu, kde vyučuje komplexne a s ohľadom na jedinečnosť svojich žiakov. Tretia, Stanka Opátová, je učiteľkou na prvom stupni, ktorá prináša do oravského regiónu nové metódy výučby a buduje u detí čitateľskú gramotnosť. Taktiež neúnavne pomáha iným pedagógom neustále sa vo svojej práci zdokonaľovať, či už ako mentorka, alebo organizátorka letných škôl pre učiteľov.

„Štvrtá, Monika Podolinská, sa obetavo snaží pomôcť deťom zo sociálne vylúčeného prostredia. Vyučuje žiakov, ktorí pochádzajú z tých najbiednejších podmienok, ukazuje im svet mimo osady a pomáha im cítiť sa v ňom dobre. Zároveň však posilňuje v deťoch hrdosť na ich korene a identitu,“ uzatvára informácie o nominovaných manažérka Komenského inštitútu.

Ocenenie Global Teacher Prize je súčasťou dlhodobého záväzku Varkey Foundation zlepšiť postavenie učiteľov. Ide o celosvetové ocenenie ktoré vychádza z presvedčenia, že nedostatočné vzdelanie je dôležitý faktor v pozadí spoločenských, politických, ekonomických a zdravotných problémov, ktorým spoločne čelíme. Vzdelávanie má schopnosť redukovať predsudky, chudobu a konflikty, a preto verí v posilnenie role učiteľa.

Foto:

Ladislav Ogurčák z Levoče
Ladislav Ogurčák z Levoče.
Ladislav Ogurčák pri výučbe plávania.
Ladislav Ogurčák pri výučbe plávania.
Iveta Barková zo Senca
Iveta Barková zo Senca.
Iveta Barková so žiakmi
Iveta Barková so žiakmi.
Stanislava Opátová z Nižnej
Stanislava Opátová z Nižnej.
Stanislava Opátová so žiakmi
Stanislava Opátová so žiakmi.
Monika Podolinská z Muránskej Dlhej Lúky
Monika Podolinská z Muránskej Dlhej Lúky.
Monika Podolinská so žiakmi
Monika Podolinská so žiakmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *