Kategórie
Tlačové správy

Na podporu excelentných inovačných projektov pôjde 26 miliónov eur

Finančná injekcia pre slovenský výskum.

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová schválila dve výzvy v objeme takmer 26 miliónov eur na predkladanie výskumno-vývojových projektov so známkou excelentnosti za kvalitu, Seal of Excellence. Finančnú podporu z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra až do výšky 2,5 milióna eur môžu získať projekty z celého Slovenska.

„Podpora kvalitných inovatívnych projektov je pre nás prioritou. Známku Seal of Excellence doteraz získali takmer tri desiatky slovenských projektov, ktoré majú vysoký inovačný potenciál a uplatnenie môžu nájsť nielen na slovenskom, ale aj na globálnom trhu,“ vyhlásila Remišová, ktorej Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR plní úlohu koordinátora eurofondov.

Obidve výzvy vyhlási Ministerstvo hospodárstva SR.

Výzvy sú určené pre projekty, ktoré po 1. januári 2018 získali, vzhľadom na ich technologickú inovatívnosť, známku excelentnosti za kvalitu – Seal of Excellence v rámci programu Horizont 2020. Ďalšou podmienkou je, že predkladané projekty neboli finančne podporené z programu Horizont 2020, ktorý priamo riadi Európska komisia.

Žiadať o príspevok môžu podávať fyzické alebo právnické osoby, a to mikro, malé a stredné podniky. Na celoslovenskú výzvu (okrem bratislavského kraja) ide z operačného programu Integrovaná infraštruktúra 12,8 milióna eur. Vo výzve určenej len pre bratislavský kraj je celkovo z európskych zdrojov vyčlenených 13 miliónov eur.

„Práve v bratislavskom kraji sídli viac ako polovica všetkých vedecko-výskumných kapacít Slovenska,“ upozornila Remišová.

Medzi podmienky, ktoré musia spĺňať predložené projekty patrí medzi iným aj to, že realizácia hlavnej aktivity projektu sa musí skončiť najneskôr 31. decembra 2023. Ďalšie podrobnosti nájdu záujemcovia v texte výziev po ich vyhlásení.

Známku Seal of Excellence doteraz získali slovenské firmy za projekty ako napríklad: vývoj platformy na finančnú analýzu pre investorov, nabíjacie stanice pre elektromobily, inovatívny systém plazmového vŕtania, inteligentné parkovanie, vysoko výkonný procesorový čip atď.

„Slovensko potrebuje vlastné inovácie, ktoré našim firmám zabezpečia konkurencieschopnosť a budú prínosom pre slovenskú ekonomiku. Preto budeme v podpore takýchto projektov pokračovať,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *