Kategórie
Tlačové správy

Nový grantový program SAV pozýva excelentných vedcov na Slovensko

Slovenská akadémia vied chce na svoje pracoviská pritiahnuť novú generáciu kvalitných vedeckých lídrov.

Impulz (logo)

Pri tejto príležitosti dnes spustila nový mobilitný program IMPULZ. Medzinárodne uznávaní vedci a vysoko talentovaní mladí výskumníci tak na pracoviskách SAV dostanú príležitosť realizovať svoje vedecké zámery za podmienok blížiacich sa prestížnemu európskemu grantu. Motivovať ich má aj možnosť čerpať finančné prostriedky do výšky 160-tisíc eur ročne.

Program IMPULZ je nová grantová schéma SAV, ktorá ma za cieľ pomôcť internacionalizovať akadémiu, skvalitniť jej vedecké organizácie a zvýšiť ich úspešnosť v získavaní prestížnych grantov.

„IMPULZ je nevyhnutný a veľmi dôležitý program Slovenskej akadémie vied, ktorý nám má pomôcť vyhľadať nových mladých lídrov vedeckých tímov, ktorí dokážu prísť s novými témami, ktoré sú na hranici poznania. Ďalším cieľom programu je, aby títo mladí lídri boli úspešnejší pri písaní projektov Európskej rady pre výskum (ERC),“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

Úlohou novej vedeckej generácie bude vytvoriť vlastné výskumné tímy a pracovať na nových témach v súlade so svetovými trendmi. Uchádzači musia demonštrovať schopnosť viesť navrhovaný výskumný tím a musia sa zaviazať podať projekt ERC, projekt Horizontu Európa alebo inej prestížnej zahraničnej grantovej schémy v prvej polovici riešenia projektu. Prihlásené projekty bude posudzovať medzinárodný panel hodnotiteľov, ktorému bude predsedať uznávaný vedec profesor Vladimír Šucha.

Projekty budú trvať 5 rokov a úspešní uchádzači môžu čerpať granty vo výške od 60-tisíc do 160-tisíc eur ročne.

„Vedci budú môcť financovať cestovné náklady, náklady na materiál, výskumnú infraštruktúru, publikačné náklady vrátane otvoreného prístupu a tiež mzdové náklady,“ vysvetlila vedúca odboru vedy a výskumu Úradu SAV Zuzana Hrabovská.

Výzva programu IMPULZ bude otvorená do 30. júna 2021. Všetky potrebné informácie, ako aj kompletné znenie výzvy nájdu záujemkyne a záujemcovia na stránke Impulz.SAV.sk.

Foto:

Areál SAV na Patrónke v Bratislave
Areál SAV na Patrónke v Bratislave. Zdroj: SAV.

Prílohy:

Impulz 2021 1.2 sk

Impulz 2021 1.2 en

Impulz 2021 3.2 sk

Impulz 2021 3.2 en

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *