Kategórie
Tlačové správy

Zapojte sa do NCC hackathonu a pomôžte vytvoriť aplikáciu pre slovenský superpočítač

Národné kompetenčné centrum (NCC) pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku (HPC) organizuje prvý NCC hackathon. Jeho cieľom je vyvinúť aplikáciu pre operačné systémy iOS a Andorid, ktorá bude slúžiť na získanie prehľadu o procesoch prebiehajúcich na novom a starom slovenskom superpočítači. Podujatie sa uskutoční online od 21. do 28. mája 2021. Záujemcovia sa môžu registrovať do 10. mája 2021.

S postupným rozširovaním HPC infraštruktúry a vybudovaním nového superpočítača budú slovenské HPC kapacity prístupné aj používateľom z malých a stredných podnikov, start-upov, priemyslu i štátneho sektora.

„Myslíme na komfort koncových používateľov HPC a chceme im poskytnúť jednoduché a flexibilné nástroje na manažovanie výpočtových úloh a prostriedkov. Počas hackathonu chceme vyvinúť open-source aplikáciu, ktorá bude voľne dostupná a v budúcnosti ju bude možné rozšíriť o ďalšie užitočné prvky. Pre účastníkov hackathonu je to príležitosť dať našej užívateľskej aplikácii svoj podpis a rozšíriť tak svoje portfólio referencií,“ povedal riaditeľ Centra spoločných činností SAV a Národného kompetenčného centra pre HPC Lukáš Demovič.

Používatelia vďaka aplikácii získajú prehľad o prebiehajúcich výpočtových úlohách a dostupných výpočtových prostriedkoch, informácie o spotrebe energie a využití výpočtových kapacít.

Pre najlepších účastníkov sú pripravené zaujímavé vecné ceny, napríklad tablet reMarkable, čítačka Kindle Oasis, slúchadlá Apple airpods alebo fitness náramok. Víťaz hackathonu získa 1 500 €.

Záujemcovia sa môžu zaregistrovať na stránke EuroCC.NSCC.sk. Registrovaní účastníci budú pred podujatím pozvaní na webináre, kde sa zoznámia s organizátormi a mentormi, HPC prostredím a dozvedia sa bližšie informácie k hackathonu.

Hackathon je podujatie, počas ktorého programátori, UX experti, prípadne grafici či webdizajnéri intenzívne spolupracujú na riešení zadaného softvérového projektu. Cieľom hackathonu je väčšinou vyriešiť konkrétny problém, či vytvoriť IT aplikáciu, no jeho funkcia môže byť aj vzdelávacia.

Hackathon
Hackathon

Autorka grafík: Gabriela Obadalová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *