Kategórie
Tlačové správy

Prednášky, kurzy, výmenné pobyty: Spoluprácu na hraniciach s Ukrajinou podporí projekt za 890 000 eur

Spoluprácu medzi hraničnou políciou a colnými službami Slovenska a Ukrajiny podporí projekt z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Prostriedky z grantov prerozdeľuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR).

„S Ukrajinou nás spája spoločná hranica s dĺžkou iba 97 km, ktorá však nie je len hranicou Slovenska a Ukrajiny, ale zároveň vonkajšou hranicou EÚ. V snahe zlepšovať vzájomné vzťahy, spoluprácu a výmenu skúseností, prichádzame s projektom Bezpečná a inkluzívna hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ povedala vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová.

Projekt s podporou vyše 890-tisíc eur z grantov EHP a štátneho rozpočtu realizuje Ministerstvo vnútra SR spolu s partnermi – Štátnou pohraničnou službou Ukrajiny, Výskumným centrom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, Centrom strategického partnerstva a tiež nórskym partnerom Åpenhet AS. Správcom programu je MIRRI SR.

V pláne sú vrámci tohto projektu viaceré podujatia pre slovenských a ukrajinských príslušníkov hraničnej polície a colnej správy, ako kurzy či výmenné pobyty, ale aj prednášky a stretnutia so študentmi, novinármi i miestnymi obyvateľmi a samosprávami. Diskusie tiež ponúknu názory expertov, vedcov, analytikov či sociológov z obidvoch strán hranice.

„Spolupráca a budovanie dobrých susedských vzťahov s Ukrajinou má pre Slovensko veľký význam. Preto som veľmi rada, že môžeme byť nápomocní pri takýchto zmysluplných aktivitách, ktoré spájajú odbornú aj širokú verejnosť,“ dodala ministerka Remišová.

Ciele projektu bližšie predstaví už v stredu 30. marca otváracia videokonferencia Bezpečná a inkluzívna hranica medzi Slovenskom a Ukrajinou. Jej účastníci budú okrem iného hovoriť o vplyve hranice na sociálny a ekonomický rozvoj pohraničného regiónu či o cezhraničnej spolupráci a ďalších témach.

Viac podrobností možno nájsť na odkaze Opening Conference of the SIBSU project.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *