Kategórie
Tlačové správy

Zákonnú povinnosť sčítať sa elektronicky si splnilo 81 % obyvateľov

Historicky prvé plne elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. 2. 2021. Od jeho začatia sa elektronicky sčítalo 81 % obyvateľov Slovenska. Najvyšší podiel sčítaných má Žilinský kraj a najnižší Košický kraj.

SODB 2021

Výsledky sčítania obyvateľov

Doteraz sa sčítalo 81 % obyvateľov, čo predstavuje 4 557 000 sčítaných.

Zvukový záznam:

Sčítanie je pre obyvateľa povinné

Pripomíname, že sčítanie obyvateľov je zo zákona povinné. Všetci obyvatelia Slovenska majú povinnosť sčítať sa vyplnením elektronického formulára.

Zákon o sčítaní pozná aj sankcie za nesplnenie si povinnosti. Obyvateľovi môže byť udelená pokuta obcou od 25 do 250 eur.

Výsledky v rámci krajov a krajských miest

Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo už 87 % obyvateľov a tento kraj má stabilné prvenstvo v podiele sčítaných obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 85 % sčítaných. Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 84 % sčítaných obyvateľov. Bratislavský kraj je na štvrtom miesto s 82 % sčítaných obyvateľov rovnako ako Nitriansky kraj. 79 % sčítaných obyvateľov dosahuje Banskobystrický kraj, v Prešovskom kraji sa sčítalo 78 % obyvateľov a v Košickom kraji evidujú 73 % sčítaných obyvateľov.

Zvukový záznam:

V rebríčku krajských miest vedú mestá Banská Bystrica a Trenčín s 85 % sčítaných obyvateľov a nasleduje Žilina s 84 % sčítaných obyvateľov.

Ostatné krajské mestá Nitra, Trnava a Prešov zhodne dosiahli výsledok okolo 82 %.

Z miest nad 10 000 obyvateľov suverénne najviac sčítaných obyvateľov má Dolný Kubín v Žilinskom kraji, až 87 % sčítaných.

Zvukový záznam:

Bratislava a Košice

Hlavné mesto Bratislava má 81 % sčítaných a mesto Košice 77 % sčítaných obyvateľov.

Z mestských častí Bratislavy sa najlepšie sčítaniu darí v Jarovciach, kde je sčítaných 95 % obyvateľov, v mestských častiach Košíc je to mestská časť Kavečany, kde sa obyvatelia sčítali na 92 %.

PhDr. Ľudmila Ivančíková, PhD., generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu SR:

„Zostáva doslova pár hodín do ukončenia elektronického sčítania, vyzývame preto obyvateľov, aby čas do 31. 3. do polnoci ešte využili na možnosť sa elektronicky sčítať. Zároveň ďakujeme každému, kto tak už urobil.“

Ako sčítanie realizovať

Obyvateľ sa sčíta sám, kedykoľvek a na akomkoľvek mieste využitím počítača, tabletu alebo mobilu s pripojením na internet. Sčítací formulár nájde na webovej stránke www.scitanie.sk. Sčítať sa môže aj cez mobilnú aplikáciu pod názvom SODB 2021, ktorá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS. Samosčítanie elektronickým formulárom je pre obyvateľov rýchly a jednoduchý spôsob na vyplnenie sčítacieho formulára bez narušenia súkromia. Pomoc obyvateľ nájde aj na linke 02/20 92 49 19.

Údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári, sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021.

Zvukový záznam:

Zvukový záznam:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *