Kategórie
Tlačové správy

V štátnom IT sme ušetrili milióny a naštartovali sme zásadné zmeny v prospech občanov

Štátne IT sa mení zásadne k lepšiemu. Rok po parlamentných voľbách vicepremiérka Veronika Remišová zhrnula kľúčové kroky, ktoré sa jej podarilo spraviť na čele Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Medzi najdôležitejšie úspechy pri reforme štátneho IT považuje spretrhanie nefunkčných schém, zrušenie nevýhodných zmlúv a projektov, transparentné obsadzovanie vedúcich funkcií ako aj boj proti byrokracii.

„Táto vláda dostala od voličov mandát, aby navrátila Slovensko späť ľuďom. Aby skoncovala s korupciou, ktorá za uplynulé obdobie prerástla špičky politiky, polície, prokuratúry aj súdnictva. Aby sa štát začal správať k občanom férovo, aby naše spoločné peniaze nekončili za čudných okolností vo vreckách pár vyvolených, ale aby sa do posledného eura využili na zlepšenia života ľudí a v prospech celej krajiny,“ vyhlásila ministerka.

Za jeden z hlavných úspechov z dielne svojho rezortu označila novelu zákona proti byrokracii.

„Ľudom zásadným spôsobom uľahčíme vybavovačky na úradoch. Rušíme výpisy a potvrdenia v 19 oblastiach, čo ročne predstavuje 4 milióny papierových dokumentov a občania a podnikatelia vďaka tomu ušetria až 40 miliónov eur,“ uviedla podpredsedníčka vlády.

Za najväčšiu výzvu, ktorá pred ňou po nástupe do úradu stála, považuje upratovanie v štátnom IT.

„Bývalá vláda investovala do informatizácie štátu miliardu eur a ročne sa na štátne IT systémy vynakladalo 500 až 700 miliónov eur. Lenže služby, ktoré za to štát a občania dostávali, tomu ani zďaleka nezodpovedali. Čo si budeme klamať, vieme v akom stave je napríklad ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk a ďalšie systémy. V programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali, že štátne IT systémy budeme tvoriť s dôrazom na hodnotu za peniaze,“ povedala.

Jedným z prvých krokov po jej nástupe do funkcie bol preto veľký audit štátnych IT projektov.

„Päťdesiatosem veľkých národných IT projektov sme podrobili detailnému hodnoteniu, viaceré z nich sme úplne zrušili, iné okresali či pozmenili a výsledkom sú desiatky miliónov ušetrených eur. Ďalej pokračujeme v pretrhávaní starých nefunkčných väzieb a nevýhodných schém s niektorými externými firmami a robíme všetko preto, aby štát mal kľúčovú IT infraštruktúru a systémy plne v rukách. Rozpletáme klbko vzťahov a postupne preberáme kontrolu nad tým, za čo platíme,“ zdôraznila.

Podľa Remišovej bolo potrebné od začiatku hasiť viaceré problémy, ako bol napríklad portál Slovensko.sk, ktorý bol na hranici svojich kapacitných možností.

„Riešiť sme museli okamžite tiež dlhodobo zanedbávaný stav bezpečnosti štátnych systémov a kritickej infraštruktúry. Moji predchodcovia ignorovali závažné bezpečnostné pochybenia, na ktoré opakovane upozorňoval Národný bezpečnostný úrad.“

Ministerstvo informatizácie má ambíciu napĺňať úlohu garanta štátneho IT a v tomto smere pomáhať ostatným rezortom. Dobrým príkladom je spolupráca MIRRI a ministerstva zdravotníctva na novom systéme registrácie pre očkovanie – Čakáreň, alebo digitálny Covid automat, ktorý pripravila štátna akciová spoločnosť Slovensko IT.

Úspechy sa podarilo dosiahnuť tiež v oblasti digitálnej agendy.

„Založili sme superpočítačové centrum, podporili sme vznik inovačných centier, ktoré budú pomáhať malým a stredným podnikom v oblasti inovácií a digitalizácie, založili sme Stálu komisiu pre etiku a reguláciu umelej inteligencie, čo je oblasť, ktorá zásadným spôsobom ovplyvní nielen biznis, ale aj chod celej spoločnosti,“ vymenovala ministerka Remišová.

Dôležitou súčasťou príprav na zmeny, ktoré prináša digitalizácia spoločnosti, je Národný plán širokopásmového pripojenia, ktorý schválila vláda. Do roku 2030 majú mať podľa tohto plánu všetky domácnosti prístup k ultrarýchlemu internetu.

Za rok od nástupu novej vlády sa podľa ministerky informatizácie podarilo rozbehnúť dôležité zmeny a reformy, o ktoré predchádzajúce vlády nemali záujem, alebo na ne nemali odvahu.

„Mojím cieľom je, aby vďaka opatreniam v štátnom IT občania dostávali kvalitné digitálne služby hodné Slovenska 21. storočia. Vzhľadom na nastavenia z minulosti to nebude jednoduché, ale odpočet za prvých 12 mesiacov vlády ukazuje, že reformu štátneho IT myslíme vážne,“ dodala vicepremiérka Remišová.

Kľúčové aktivity MIRRI SR v oblasti informatizácie a digitalizácie za uplynulý rok:

Boj proti byrokracii – novela zákona prináša najväčšiu vlnu rušenia nepotrených výpisov a potvrdení v histórii

Zrušenie nezmyselných a predražených IT projektov – štát ušetril desiatky miliónov eur

Zlacnenie prevádzky portálu Slovensko.sk – o 100-tisíc eur mesačne plus prísnejšie podmienky

Riešenie alarmujúceho a dlhodobo zanedbávaného stavu bezpečnosti štátnych IT systémov a Slovensko.sk – bývalá vláda roky ignorovala zistenia NBÚ

Koordinácia boja proti kyber hrozbám – spoločný tím NASES a vládnej jednotky CSIRT

MIRRI SR v úlohe strážcu štátnej IT kasy – dôslednou kontrolou IT rozpočtov ministerstiev sa ušetrili milióny eur

Príspevok v boji proti COVID-19 – systém registrácie na očkovanie Čakáreň, digitálny Covid automat

Národný plán širokopásmového pripojenia – do roku 2030 majú mať všetky domácnosti prístup k ultra rýchlemu internetu

Zavedenie 5 princípov pre dobré spravovanie IT v štáte – už žiadne nevýhodné zmluvy v neprospech štátu, nové pravidlá pre transparentné IT nákupy, posilnená rola štátu

Vznik superpočítačového centra – podpora projektov a investícií v oblasti vysokovýkonných výpočtov, rozvoj praktických skúseností výskumníkov aj malých a stredných podnikov v oblasti superpočítačov

Budovanie Európskych centier digitálnych inovácií – pomoc malým a stredným podnikom pri využívaní digitálnych technológií

Založenie Stálej komisie pre etiku a reguláciu umelej inteligencie – skúma riziká spojené s vývojom a využívaním technológií umelej inteligencie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *