Kategórie
Tlačové správy

V apríli Petržalka odštartuje architektonickú súťaž na nové zariadenie pre seniorov so zelenou strechou

Petržalka starne a máme tu čoraz viac seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc mestskej časti. Aj preto už v apríli 2021 v Petržalke chystáme architektonickú súťaž na nové zariadenie opatrovateľskej služby pre seniorov. Toto zariadenie bude na Osuského a už teraz pracujeme s variantom rekonštrukcie budovy vrátane zelenej strechy ako dôsledok prebiehajúcich klimatických zmien. Takto by nám v Petržalke vznikla prvá verejná budova so zelenou strechou, ktorá v zime hreje a v lete chladí.

Petržalka je z hľadiska počtu obyvateľov najväčšou a jednou z najhustejšie osídlených mestských častí. Petržalku čaká v najbližších rokoch veľká výzva, ktorá spočíva v zvládnutí dynamického starnutia jej populácie. Vývoj indexu starnutia populácie v našej mestskej časti indikuje nielen trendy rastu dopytu po sociálnych službách, ale aj úlohu samosprávy vrátane rastu výdavkov na sociálnu starostlivosť pre osoby odkázané na pomoc inej fyzickej osoby.

Súčasný stav nezabezpečuje dostatok kapacít najmä v zariadení opatrovateľskej služby. V súčasnosti je vytvorený priestor s kapacitou maximálne 50 lôžok v prevádzkach na Vavilovovej a Mlynarovičovej. A dopyt vysoko prekračuje kapacitu.

Aj preto pripravuje investičné oddelenie už za 1,5 mesiaca spustiť verejnú súťaž, ktorej súčasťou bude architektonická súťaž na spracovanie kompletnej projektovej dokumentácie a odhadovaných finančných nákladov.

„Som veľmi rád, že sme už v minulom roku mohli vyčleniť finančné prostriedky na projektovú dokumentáciu. Takto mohli odborní zamestnanci mestskej časti efektívne pracovať a nečakať na nás poslancov. A tým, že sú v tejto ťažkej dobe plnej rôznych opatrení v záverečnej fáze prípravy dokumentácie k súťaži mi hovorí, že investičné oddelenie je v dobrých rukách a pracujú tam skutoční odborníci,“ povedal Pavol Škápik, predseda klubu Team Vallo.

Petržalka je jednou z mestských častí najviac zasiahnutou klimatickými zmenami, čo by sme tiež chceli v tejto rekonštrukcii zohľadniť. Aj preto súčasťou architektonickej súťaže v rámci projektu rátame aj so zelenou strechou nad objektom.

„Klimatické zmeny pociťujeme všetci. A preto zelená varianta zariadenia pre seniorov bude pilotným projektom v Petržalke, kedy v rámci verejnej budovy budeme pracovať aj so zelenou strechou. Lebo zelená strecha je krásna a užitočná, reguluje teplotu vo vnútri objektu a zadržiava zrážky. Ako sa hovorí, v zime hrejú – v lete chladia,“ doplnil Pavol Škápik.

Budova
Budova budúceho zariadenia opatrovateľskej služby na Osuského ulici. Zdroj: MČ Petržalka.

Takéto nové a kvalitné prevedenie zariadenia opatrovateľskej služby v priestrannejších priestoroch bude poskytovať sociálne lepšie a kvalitnejšie služby. V súčasnosti poskytované sociálne služby na Vavilovovej sú v neprimeraných podmienkach – tieto priestory sú stiesnené až obmedzujúce.

„Realizáciou tohto projektu na Osuského sa nielen skvalitnia nami poskytované sociálne služby, ale sa umožní aj navýšenie kapacít,“ uzavrel Pavol Škápik.

Záujem o miesta v zariadeniach prekračuje trojnásobok až štvornásobok kapacity zariadení v mestskej časti Petržalka. No veríme, že intenzívnou prácou a spoluprácou s vedením mestskej časti aj štátu sa dá pomáhať tým najohrozenejším medzi nami – seniorom.

Heatmapa
Heatmapa hustoty seniorov v Petržalke. Zdroj: MV SR, spracovalo: ODPA HMBA.

Pavol Škápik
predseda petržalského poslaneckého klubu Teamu Vallo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *