Kategórie
Tlačové správy

Ste v bezpečí?

Kedy použiť rúško a kedy radšej respirátor?

Autorka: Ľubica Sobčáková.

Ešte pred rokom sa rúška nosili len v nemocniciach, poznali sme ich zo zubných ordinácií alebo nás nimi „ľakali“ turisti z Ázie. Respirátory používali pracovníci v stavebníctve alebo pri práci s toxickým odpadom. Dnes už slovo rúško pozná každý a patrí do povinnej výbavy každého z nás. A každý z nás aj vie, aké to je mať rúško nasadené celý deň. Ochráni nás dostatočne aj látkové rúško? Ako si ho prípadne vyrobiť a kedy je na mieste siahnuť po kupovanom rúšku alebo respirátore? Buďte s nami v bezpečí a neriskujte.

Rúška a respirátory, aký je medzi nimi rozdiel?

Slovíčka sa niekedy ľahko spletú a potom už ani neviete, či nosíte masku, náustok, rúško alebo respirátor. Ako sa správne vyznať v pojmoch?

Rúško (ochranná maska)

Chirurgický náustok, lekárska maska, chirurgické rúško alebo jednoducho len rúško. Je veľa názvov pre jeden a ten istý zdravotnícky prostriedok. Je typický pre pracovníkov v zdravotníctve pri operačných zákrokoch a tam, kde je potrebné udržať prostredie bez mikróbov. Rúška sú vyrobené tak, aby zachytili kvapôčky z úst a nosa nositeľa a chránili tak jeho okolie.

Okolo úst a nosa dobre netesnia, takže vzduch prúdi z bočných strán. Jednorázové rúška sa štandardne skladajú z troch tenkých vrstiev a sú nariasené, aby sa lepšie prispôsobili veľkosti tváre. Za uši sa dajú založiť gumičkou alebo zaviazať na dvoch miestach za hlavou.

Zatiaľ čo v Európe sme si na rúška na verejnosti dlho zvykali a hanbili sme sa za ne, v ázijských krajinách je nosenie rúšok počas chrípkovej epidémie celkom bežné a považuje sa za prejav spoločenskej zodpovednosti voči ostatným obyvateľom.

Bavlnené rúško

Keď sa kvôli nekončiacemu šíreniu koronavírusu rapídne zvýšil predaj rúšok, boli zásoby v lekárňach a veľkoskladoch vypredané. Na zakrytie nosa a úst sa odporúčalo nosiť aspoň textilné rúško. Praktické sú tiež rúška s kapsou, kde si môžeme vložiť filter z nanovlákna. Teraz sú už rúška skladom dostupné, ale v prípade najvyššej núdze sa dá použiť aj rúško z trička. Výroba rúška je celkom jednoduchá. Stačí, keď máte strih na rúška a trochu krajčírskych zručností. Prikladáme nižšie šablónu na rúška a návod na ušitie rúška.

Ako ušiť rúško

Šablóna na rúško

Strih na rúško si môžete vytlačiť: Rúško – šablóna (súbor v PDF).

Rúško z nanovlákien

Rúška z nanovlákien sú vyrobené z vlákien a polymérov. Ide o veľmi tenké vlákno z prírodných alebo syntetických materiálov, ktoré sa dá použiť mimo iného tiež na výrobu filtra do respirátora alebo ochranného rúška. Ide o patentované výrobky od rôznych výrobcov, ktoré sa vyrábajú vo variantoch pre mužov, pre ženy a tiež menšie rúška pre deti.

Rúška s nanovláknami vytvárajú mechanickú membránu, zadržujú aj tie najmenšie častice a zároveň sa v nich dobre dýcha. Chránia nielen okolie pred šírením kvapôčok, ale tiež svojho nositeľa, pretože majú husto pretkané vlákna. Rúška proti koronavírusu majú účinnosť záchytu 84 % – 99 %, podľa rôznych vlákien a výrobcov. Nanovláknové rúška proti vírusom FFP3 sa z technického hľadiska považujú skôr za respirátor.

Respirátor

Oficiálny názov je respiračná polomaska, s ktorým sa ale veľmi nestretnete. Miesto toho sa hovorovo používajú výrazy ako respiračné rúško alebo len jednoducho respirátor. Zakrýva nos a ústa tak, aby užívateľ nevdychoval nefiltrovaný vzduch. Chráni ho pred jemným prachom, tuhými a kvapalnými toxickými časticami a tiež pred mikroorganizmami (baktérie, vírusy, plesne). Na rozdiel od rúšok, delíme respirátory podľa triedy účinnosti na FFP1, FFP2 a FFP3. je možné si zaobstarať tiež respirátor z nanovlákien, respirátor s vymeniteľným filtrom alebo celotvárový respirátor.

Ako nosiť rúško

Chirurgické rúška sú jednorázová záležitosť. Po niekoľkohodinovom nosení patrí z hygienických dôvodov do koša. Z vnútornej strany sa totiž pri používaní zachytávajú mikroorganizmy z ústnej dutiny a nosa, sliny, drobné zbytky jedla a pot z tváre. A ako ich čo najšetrnejšie zlikvidovať? Vložiť ich do igelitového vrecúška a vyhodiť do komunálneho odpadu.

Textilné rúška a predovšetkým detské rúška potrebujú pravidelnú starostlivosť, možné je ich dezinfikovať a používať opakovane. Je výhodou, keď ich máte hneď niekoľko a môžete si ich priebežne meniť. Je jasné, že pár rúšok nebudete prať samostatne v práčke a preto je praktickejšie ich vyvarovať. Ako teda vyvariť rúško? Rúško vyvarte na sporáku v hrnci a to minimálne 5 minút. Látka tak prejde teplotou aspoň 100 °C. Nechajte ju potom ešte vo vode vychladnúť a poriadne vysušte. Aby ste mali naozaj istotu, že sú zlikvidované všetky baktérie a vírusy, rúško vyžehlite. Takto vyprané a vyžehlené rúška uložte do zatvárajúceho vrecúška a majte ich pripravené na použitie.

Tiež rúška s filtrom z nanovlákna je možné prať, žehliť a používať opakovane, vždy podľa pokynov výrobcu.

Ako vybrať respirátor?

Respirátor vyberajte podľa triedy ochrany. Respirátory podliehajú prísnym normám a majú stanovenú aj účinnosť ochrany. Podľa toho ich rozdeľujeme do tried ochrany, označenú ako Face Filter Protection (FFP).

 • FFP1 – hodí sa skôr na stavby alebo do zlievárni. Chráni nositeľa pred prachovými časticami pri práci s kovom, drevom, tehlami, dlaždicami a iným stavebným materiálom.
 • FFP2 – chráni dýchacie cesty pred ešte jemnejšími prachovými časticami. Možno ich použiť na ochranu pri natieraní farbami riediteľnými vodou, pri práci s minerálnym sklom, alebo pesticídmi. Tiež chránia pri alergii. Vedia zachytiť ešte menšie častice než FFP1 a dajú sa použiť tiež na zníženie rizika nákazy koronavírusom.
 • FFP3 – respirátor proti vírusom, ktorý sa považuje za najúčinnejšiu triedu ochrany. Zachytí azbestové vlákna a toxické látky a proti baktériám a vírusom funguje najlepšie. Proti koronavírusu a tiež proti rhinovírusom funguje ako najspoľahlivejšia ochrana. Niektoré sa dajú používať len jednorázovo, ale respirátor s nanovláknom s obsahom strieborných nanovlákien je možné používať 1 – 2 týždne, v závislosti na početnosti nosenia a množstva vírusu vo vzduchu.

Respirátor s vymeniteľným filtrom

Do respirátorov s vymeniteľným filtrom sa dajú zaobstarať rôzne typy filtrov. Filtre proti plynom majú označenie A, B, E a K.

Označenie filtrov proti prachu a aerosolom s označením P1, P2 a P3 udáva násobok najvyššej prípustnej koncentrácie škodlivých častíc (NPK-P).

 • Respirátor P1 – max. 4× NPK-P, filtračná účinnosť 80 %.
 • Respirátor P2 – max. 12× NPK-P, filtračná účinnosť 94 %.
 • Respirátor P3 – max. 50× NPK-P, filtračná účinnosť 99 %.

Správne nosenie respirátora

Aby vás respirátor čo najlepšie ochránil, dodržujte nasledujúce zásady:

 • Respirátor najlepšie tesní na hladko oholenej tvári.
 • Pri nasadzovaní majte čisté ruky.
 • Nosnú svorku vytvarujte tak, aby tesne priliehala na koži.
 • Po nasadení sa respirátora nedotýkajte.
 • Respirátor skladajte za úchytom za gumičkami.
 • Respirátor na jednorázové použitie vložte do vrecúška a zlikvidujte do komunálneho odpadu.

Životnosť respirátora

Obstarávacia cena respirátora je oproti jednorázovému rúšku o niečo vyššia. Preto tiež väčšinu zákazníkov zaujíma ako dlho vydrží respirátor chrániť nositeľa pred vírusom. U každého modelu respirátora to môže byť inak, preto sledujte označenie písmenami R, NR a D.

 • Respirátory s R – môžete použiť opakovane.
 • Respirátory s NR – sú len na jednorázové použitie. Ochranu poskytujú najviac na 24 hodín.
 • Respirátory s D – respirátory spĺňajú požiadavky na odolnosť voči zaneseniu výdychového ventilu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *