Kategórie
Tlačové správy

Na škole v Starej Ľubovni ignorujú voľbu novej riaditeľky

Podávame podnet na prokuratúru.

Vlani v júni vzišla z výberového konania nová riaditeľka Základnej školy Podsadek. Napriek tomu nebola doteraz vymenovaná a školu vedie pôvodná riaditeľka, ktorú tým opakovane poveril primátor mesta Ľuboš Tomko. Je to v rozpore so zákonom, na čo sme primátora už dávnejšie upozornili, no nič sa nezmenilo. Navyše máme podozrenie, že vedenie mesta je v tomto prípade v konflikte záujmov, keď mestský poslanec zabezpečuje pre školu suché obedy a jeho manželka bola donedávna na škole zástupkyňou.

Minulý rok sme informovali o rozhodnutí Krajskej prokuratúry v Prešove, podľa ktorého mesto Humenné pod vedením exprimátorky Jany Vaľovej (SMER – SD) porušilo zákon, keď poverovalo riaditeľov škôl ich vedením bez vyhlásenia riadneho výberového konania. Aktuálne riešime, žiaľ, podobný prípad v rovnakom kraji.

Základná škola Podsadek v okresnom meste Stará Ľubovňa už takmer rok a pol funguje bez riadne zvoleného nového riaditeľa alebo riaditeľky. A vedie ju na základe už tretieho poverenia primátora pôvodná riaditeľka.

„Pre Slovenskú komoru učiteľov je zarážajúce, že po medializácii prípadu z Humenného vrátane jasného stanoviska ministerstva školstva a Krajskej prokuratúry, sa ešte nájde zriaďovateľ, ktorý bez mihnutia oka porušuje platné zákony. Ešte viac nás zaráža, že svoj nezákonný postup odôvodňuje snahou o transparentnosť a objektívnosť,“ konštatuje prezident komory Vladimír Crmoman.

To sú dôvody, prečo komora v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu podáva podnet na okresnú prokuratúru Stará Ľubovňa.

​Odbornú pomoc pri podnete poskytla pro bono advokátska kancelária PRK Partners. Komora už dlhodobo presadzuje, aby sa pri výberových konaniach zverejňovali koncepcie o rozvoji školy všetkých kandidátov na riaditeľa, aby aj verejnosť mala šancu objektívne posúdiť kvality uchádzačov.

Práve zámena koncepcií u dvoch uchádzačiek na riaditeľku ZŠ Podsadek tesne pred ich vypočutím bola dôvodom, prečo primátor nevymenoval víťaznú kandidátku.

Nadácia Zastavme korupciu už niekoľko mesiacov vývoj na ZŠ Podsadek sleduje. Školu navštevujú rómske deti, pričom od minulého školského roka na škole pribudlo nadštandardne veľa prípadov preradení detí do špeciálnych tried.

Okrem nevydarenej voľby nového riaditeľa či riaditeľky sa riešil okolo školy nedávno aj súdny spor pre odvolanie dvoch učiteliek z Rady školy. Tie odvolali vlani uprostred letných prázdnin za neštandardných okolností.

„So znepokojením sme zistili, že práve v týchto dňoch, v čase zákazu vychádzania a prísnych obmedzení kvôli pandémii COVID-19 na škole prebehla voľba nových členov do Rady školy spomedzi pedagogických pracovníkov. Vedenie mesta aj školy naše otázky cez infožiadosť, či sa táto voľba nemohla uskutočniť inokedy a či boli dodržané všetky hygienické predpisy, úplne odignorovali,“ upozorňuje Xénia Makarová z Nadácie.

Podávame preto podnet na Okresnú prokuratúru Stará Ľubovňa, aby preskúmala zákonnosť správnych aktov a postupu vedenia mesta ako zriaďovateľa školy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *