Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k projektu „Práca namiesto dávok“ z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje, že projekt ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erika Tomáša „Práca namiesto dávok“ je diskriminačný voči niektorým skupinám ľudí v ťažkej životnej situácii a môže mať kontraproduktívne účinky. Strana SaS preto navrhuje efektívnejšie riešenie – nanovo zadefinovať životné minimum.
Novela zákona o službách zamestnanosti, ktorej súčasťou je aj tento projekt, prešla schválením vlády a ak ju odobrí parlament, účinná bude už na jeseň. Minister práce plánuje krátiť dávky v hmotnej núdzi tým, ktorí odmietnu ponúknutú prácu.
„Cieľom programu „Práca namiesto dávok“ však nemá byť len aktivácia nezamestnaných, ale predovšetkým zabezpečenie základnej sociálnej siete pre tých, ktorí ju skutočne potrebujú. Podmieňovanie dávok prijatím akejkoľvek práce je preto nesprávne,“ upozorňuje poslankyňa NR SR za SaS Martina Bajo Holečková.
Podľa strany SaS minister Tomáš nerieši skutočné dôsledky svojho návrhu. Samoživiteľky, či ľudia v regiónoch s nedostupnými pracovnými príležitosťami, sa ocitnú v ešte väčšej neistote.
„Samoživiteľke s tromi deťmi v obci bez materskej školy nepomôže ponuka práce vo vzdialenom okresnom meste. Ak jej vezmeme aj posledné prostriedky na prežitie, oberieme ju aj jej deti o dôstojný život a akúkoľvek budúcnosť,“ upozorňuje Martina Bajo Holečková.
Strana SaS zároveň upozorňuje, že návrh ministra Tomáša nerieši problém obsadzovania voľných pracovných miest. Hlavným problémom trhu práce nie je len nedostatok uchádzačov, ale najmä ich nízka kvalifikácia, ktorá často nezodpovedá požiadavkám zamestnávateľov.
„Len malá časť voľných pracovných miest je vhodná pre ľudí na hranici hmotnej núdze. Týmto opatrením sa im ešte viac sťaží cesta k zamestnaniu a mnohí upadnú do extrémnej chudoby. Namiesto riešenia môže mať tento projekt úplne opačný, negatívny efekt,“ varuje Martina Bajo Holečková.
SaS presadzuje, aby sa problém nezamestnanosti riešil adresne a lokálne, keďže ide o problém špecifických regiónov. Samosprávy by mali mať väčšie kompetencie a štát by im mal poskytnúť nástroje na efektívne riešenia.
„Minister Tomáš dlhodobo prezentoval projekt „Práca namiesto dávok“ ako nástroj, ktorý donúti Rómov pracovať. Predstava, že to vyrieši rómsku nezamestnanosť, je len lacné PR. V Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji, kde žije väčšina Rómov, je výrazne viac uchádzačov o prácu než voľných pracovných miest,“ upozorňuje odborník na rómsku problematiku a tímlíder pre sociálnu starostlivosť a rodinu strany SaS.
„Jeho opatrenie sa reálne dotkne najmä ľudí na západnom Slovensku, kde je viac pracovných miest než dostupných zamestnancov. Vo výsledku prídu o pomoc v núdzi napríklad takí, ktorí majú ambíciu na lepšiu prácu, ale Úrad práce im narýchlo vnúti inú,“ uzatvára Vladimír Ledecký.
Strana SaS prichádza so systémovým riešením, ktoré by ľuďom v hmotnej núdzi naozaj pomohlo – rozdelením životného minima do dvoch kategórií: existenčnej a sociálnej.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.