Kategórie
Tlačové správy

Eurofondy skvalitňujú aj život ľudí v Nitre

Mesto pod Zoborom i vďaka našej podpore otvára brány zrekonštruovaného parku.

Nitra – Starý park v Nitre prešiel obrovskou premenou. Po dlhých a náročných prácach sa dielo sčasti pre verejnosť otvorilo ešte vo februári. Zajtra, symbolicky na Deň detí, ho mesto sprístupní úplne celý. Projekt bol financovaný z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadime sumou viac ako 6 miliónov eur.

Vyše 150-ročný historický park je zeleným klenotom mesta. Dlhé roky patril k obľúbenému miestu oddychu, no po svojej najväčšej revitalizácii dnes ponúka návštevníkom oveľa viac. Vynovilo sa tu úplne všetko od chodníkov, verejného osvetlenia, cez výsadbu kvetín až po detské ihriská.

„Veľmi ma teší, že obnova mestského parku na Sihoti je ukončená a prinesie tamojším obyvateľom mnohé benefity. Tento projekt je ďalší hmatateľný dôkaz, že eurofondy majú moc skvalitniť život ľudí vo všetkých regiónoch,“ povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Z programu IROP boli podporené dva projekty týkajúce sa parku, a to Obnova Starého parku v Nitre s celkovou zazmluvnenou sumou 5,9 milióna eur a Budovanie prvkov zelenej infraštruktúry – Mestský park v Nitre, časť Nový park s celkovou zazmluvnenou sumou viac ako 660-tisíc eur.

Nové miesta na grilovanie a opekanie, chodníky, lavičky, ležadlá, osvetlenie, stojany na bicykle, odpadkové koše. To je iba časť noviniek. Pribudla tiež nová výstavba, ošetrili sa stromy a ostatné dreviny v parku a návštevníci tu nájdu aj priestor na koncerty, vystúpenia a iné podujatia. Deti sa môžu tešiť na nové ihriská a lákadlom bude aj vynovená Žabia fontána či pikniková lúka, streetworkoutové stroje alebo mólo nad novou zvieracou oborou. Na bezpečnosť dohliadnu kamerové systémy napojené na policajný pult, mestská polícia a správcovia parku.

„Mestský park na Sihoti je ikonickým miestom pre všetkých obyvateľov Nitry, všetci sme tu vyrastali, tieto miesta si preto pamätáme z detstva a nedáme na ne dopustiť. Dnes sa sem vraciame, keď potrebujeme vypnúť, oddýchnuť si od zhonu a povinností, zašportovať si alebo sa len stretnúť s priateľmi v príjemnom prostredí. Ako obyvateľ Nitry aj ako jej primátor som hrdý, že toto miesto s viac ako 150-ročnou históriou sa podarilo obnoviť po všetkých stránkach, od novej výsadby cez pretvorenie legendárnej Žabej fontány až po logické rozdelenie parku do jednotlivých zón tak, aby si tu každý návštevník našiel to svoje. Tento park si už zásahy priam pýtal a ja som naozaj rád, že po revitalizácii vyrástol do krásy,“ informoval primátor mesta Nitra Marek Hattas.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *