Kategórie
Tlačové správy

Dovoz jazdených áut na Slovensko výraznejšie stúpol

Medzimesačne o viac ako 500 vozidiel.

Skupina AURES Holdings

V októbri sa na Slovensko spoza hraníc doviezlo 5 268 jazdených osobných áut, čo je porovnaní so septembrovými údajmi nárast až o 507 vozidiel. V septembri bolo na územie SR importovaných 4 761 ojazdených vozidiel.

Vyplýva to z oficiálnych údajov Ministerstva vnútra SR. Suverénne najviac ich počas októbra bolo zaregistrovaných v Bratislavskom kraji – až 1 070, či je viac dvojnásobok oproti niektorým iným krajom. Pre porovnanie, v Košickom kraji to bolo za uplynulý mesiac 510 a v Prešovskom kraji len 509 jazdených osobných áut z importu. Za desať mesiacov tohto roku sa k nám doviezlo spolu už vyše 52 000 „jazdeniek“.

„Ako vieme, dovoz áut z cudziny je veľmi citlivý na počasie a tak prvý sneh, či námraza na cestách väčšinou znamenajú jeho pokles. V uplynulých týždňoch však počasie dovozcom prialo a tak registrujeme, že import ojazdených áut zo zahraničia sa za október 2023 výraznejšie navýšil, dokonca o viac ako 500 vozidiel v porovnaní s predošlým mesiacom. Motoristi a záujemcovia o jazdené autá by mali byť teda v každom prípade opatrní, dôkladne si kúpu dovezeného auta premyslieť a zvážiť všetky pre a proti. Často totiž lákavá ponúkaná nižšia cena takéhoto vozidla nezodpovedá deklarovanému stavu. Podvodníci pri dovážaných jazdenkách nezriedka „stočia“ najazdené kilometre o niekoľko desiatok tisíc, ba dokonca aj o viac ako stotisíc kilometrov, a to ešte v krajine jeho pôvodu. Na Slovensko sa teda dostane auto už s falošnými údajmi. Kupujúci na to často príde až oveľa neskôr a riešenie takéhoto problému je následne veľmi komplikované,“ komentuje Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podrobné údaje od MV SR k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko.

Pomer jazdených a nových áut v SR

Za celý rok 2022 bolo na Slovensku zaregistrovaných spolu 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO sa v SR ročne predá celkovo približne až 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za minulý rok podľa údajov MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu blíži k hranici 15 rokov.


Autorka: Dominika Brindžáková, AURES Holdings.

Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *