Kategórie
Tlačové správy

Výstava Andyho Warhola v Galérii SPP predstavuje jeho intímnu pop-artovú tvorbu

Andy Warhol bol kultovou osobnosťou umenia, ako aj života 20. sto­ro­čia.

Andy Warhol
Andy Warhol.

„Ak chcete o mne všetko vedieť, pozrite sa na povrch mojich obrazov, filmov a moju osobu: To som ja, pod nimi sa už nič neskrýva.“

Andy Warhol

Výstava venovaná jeho dielam a životu s názvom Andy Warhol je otvorená pre verejnosť do 30. no­vem­bra 2023 v bra­tis­lav­skej Galérii SPP.

Andy Warhol je celosvetovo známa osobnosť – americký umelec, úspešný reklamný grafik, ilustrátor, fotograf, filmový tvorca, producent i režisér so slo­ven­skými koreňmi. Jeho život a tvorbu mapuje v rámci niekoľkých expozícií Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzi­la­bor­ciach, ktoré zapo­ži­čalo časť svojej zbierky Galérii SPP.

„Vzhľadom na to, že múzeum je najmenej do konca novembra budúceho roka v kom­plex­nej rekon­štruk­cii, pokra­ču­jeme v našom projekte Warhol Tour, kde sa snažíme predstavovať osobnosť a tvorbu Andyho Warhola aj v iných mestách na Slovensku a v zahraničí. Počas októbra a no­vem­bra sme prijali pozvanie bratislavskej Galérie SPP,“ hovorí Martin Cubjak, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzi­la­bor­ciach a ku­rátor výstavy.

Na výstave je prezentovaných 55 zbierkových predmetov, ako sú obrazy, fotografie či výstavné tlače. Obsahom expozície sú diela Andyho Warhola, ktoré ukazujú skôr jeho intímnejšiu pop-artovú tvorbu.

Návštevníci galérie budú mať možnosť vidieť diela v kontexte jeho portrétnej tvorby, aj vzhľadom na to, že mal prívlastok reportér svojej doby a tento aspekt v jeho tvorbe bol veľmi výnimočný. Ikonickým postavám 20. storočia svojou tvorbou pomohol vytvoriť doslova kult osobnosti.

„Z tejto témy je na výstave zastúpený napríklad vzácny portrét Edwarda Kennedyho z deluxe edície, ktorý Andy posial takmer celý diamantovým prachom, portrét Lillian Carterovej, matky bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera alebo aj jeho vlastné výtvarné prevedenia auto­por­trétov,“ vysvetľuje Martin Cubjak.

Zaujímavým exkurzom v rámci výstavy je tiež jeho prienik do témy smrti, ktorú reprezentuje séria lebiek a čiernobielych kvetov, ktoré Andy Warhol vytvoril po smrti svojej matky Júlie. Vo svojich dielach sa nebál ani náboženských tém, ktorých tvorba nebola v New Yorku vôbec bežná. Obsah svojej gréckokatolíckej viery, ktorá pochádzala od rusínskych rodičov, pretavil do konkrétnych umeleckých vízií.

„Andy Warhol výtvarne modifikoval diela starých majstrov. Príkladom je séria jeho obrazov Poslednej večere z rokov 1984 až 1986, ktorá je interpretáciou slávneho da Vinciho obrazu. Zároveň v tejto skupine môžeme nájsť aj ďalšie obrazy krížov alebo Ježiša Krista. Tento typ diel nám ukazuje Warholovu kultovú osobnosť dejín umenia aj z iného pohľadu a poukazuje na jeho silný vnútorný svet, jeho výchovu a aj samotný pôvod,“ dodáva Martin Cubjak.

Zo známych sérií na výstave nechýbajú ani portréty Jackie Kennedyovej, séria Ladies and Gentlemen, alebo obrazy Love.

Výstava je doplnená fotografiami Warholovho dvorného fotografa a tvorcu legendárnej Silver Factory – Billyho Namea, ktoré poukazujú na atmosféru života kráľa pop-artu, na ľudí, ktorí sa v jeho blízkosti pohybovali a spo­lu­vytvá­rali dejiny americkej sub­kul­túr­nej scény.

Výstava Andy Warhol je prístupná verejnosti od piatka 20. októbra do štvrtka 30. novembra 2023 v priestoroch Galérie SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Vstup je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Počas výstavy sú predĺžené otváracie hodiny v Galérii SPP – v pracovné dni od 11.00 do 19.00 h a v soboty od 10.00 do 16.00 h.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované významnej osobnosti pop-artu. Dnes je nad­re­gio­nál­nou špe­ci­fic­kou inšti­tú­ciou mú­zej­no-ga­le­rij­ného typu, ktorá sa zaoberá predo­všetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a najmä životom a dielom Andyho Warhola. MMUAW za posledných 31 rokov realizovalo 49 zahraničných výstav v rôznych európskych mestách (Rím, Dublin, Corc, Sosnowiec, Novy Sad, Zadar, Dubrovník atď.) Na Slovensku aktuálne prebieha výstava Andyho Warhola v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove a v Galérii SPP v Bra­tis­lave. V de­cem­bri 2023 je plánovaná výstava vo Frankfurte.

Galéria SPP bola založená v roku 2000. Nachádza sa na ulici Mlynské nivy 44/c v Bra­tis­lave, len niekoľko minút pešej chôdze od Nivy Tower, či Pradiarne 1900, v bez­pro­stred­nej blíz­kosti BC Apollo II a je ľahko dostupná aj mestskou hromadnou dopravou (zastávka Novo­hradská alebo zastávka Košická). Galéria SPP je pre verejnosť otvorená od pondelka do piatka od 10.00 do 18.00 h. Vstup je bezplatný.


Autor: SPP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *