Kategórie
Tlačové správy

Strom, ktorý si pamätá príchod Pálffyovcov do Malaciek

500-ročný dub je Strom roka 2023.

Anketa Strom roka

Banská Bystrica, Bratislava – V 21. ročníku ankety Strom roka odovzdalo svoj hlas viac ako 19-tisíc milovníkov stromov. Tí rozhodli, že titul Strom roka 2023 poputuje tentoraz do Malaciek. Dub letný zo Zámockého parku získal 4 201 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za víťazným dubom, s počtom hlasov 2 966, sa umiestnil Platan javorolistý zo Žiaru nad Hronom, ktorý rastie na nádvorí biskupského kaštieľa. Tretie miesto si s počtom hlasov 2 112 vyslúžila Borovica lesná zo Žiliny, ktorá rastie pri známej Paľovej búde. Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2023 v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave.

Odmenené boli aj tento rok školy, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci ankety. V prvej kategórii, kde rozhodoval počet zapojených žiakov, sa na 1. mieste ocitla Základná škola Májové námestie z Prešova vďaka 829 hlasom, 2. miesto patrí Základnej škole Veľkomoravská z Trenčína s počtom hlasov 773 a tesné 3. miesto si vyslúžili žiaci zo Základnej školy Juraja Fándlyho zo Serede vďaka748 hlasom.

„V druhej kategórii sme ocenili enviro aktivity navyše, ktoré sa na danej škole robia – nerozhoduje teda počet žiakov, ale aby sme boli férovejší aj k menším školám, či triedam, tie majú možnosť ukázať nám, čo všetko v škole robia, aby si uctili krásu vzácnych a zaujímavých stromov a učili sa, prečo sú stromy dôležité,“ približuje Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Ocenenou školou výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur je Základná škola Jána Smreka z obce Melčice-Lieskové, ktorá i nominovala chránený Dub sivozelený do aktuálneho ročníka, ten skončil na ôsmom mieste. Na ďalších dvoch priečkach, ktoré sú ocenené milými cenami pre najmenších sa umiestnila Materská škola Haburská z Prešova a Spojená škola internátna z Fatranskej v Žiline.

Aktivity v ankete pokračujú

„V ankete nás ešte čaká ošetrenie stromov a to nie len tých víťazných. Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa nám každý rok darí ošetrovať aj také stromy, ktoré nám boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť,“ dopĺňa Hromadová.

Už po štvrtýkrát sa v ankete bude konať aj verejná výsadba stromov. Tá je plánovaná na neskoršie novembrové obdobie s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Kozel – Klub ochranárov zelene.

„Čaká nás dosadba nových stromov v Senici – Čáčov a Vrbovciach – Štefanovej. V oboch prípadoch sa jedná o doplnenie stromov do jednotlivých stromoradí, ktoré boli poškodené zverou. Vysadených bude 15 vzrastlých stromov za účasti dobrovoľníkov i širšej verejnosti. Stretávanie ľudí pri dobrovoľníckej aktivite a dobrej veci je v súčasnej spoločenskej situácii, ktorej neprehliadnuteľnou črtou je polarizácia, veľmi dôležité. Navyše tak okrem záchrany starých a cenných stromov môžeme v rámci ankety stromy prinavracať aj tam, kde chýbajú,“ hovorí Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Výsledky ankety Strom roka 2023

Finálne poradie

1.Dub letný, Malacky4 201
2.Platan javorolistý, Žiar nad Hronom2 966
3.Borovica lesná, Žilina2 112
4.Dub letný, Bukovce1 944
5.Hruška obyčajná, Boleráz1 671
6.Platan javorolistý, Jelšava1 307
7.Pagaštan konský, Topoľčany1 283
8.Dub sivozelený, Melčice-Lieskové1 243
9.Ginko dvojlaločné, Prešov924
10.Lipa malolistá, Lipovec806
11.Orech kráľovský, Kremnica721
12.Platan javorolistý, Bratislava710

Príbehy víťazných stromov

1. miesto:

Dub letný (Quercus robur)
Vek stromu: 500 rokov, obvod kmeňa: 660 cm, výška stromu: 20 m
Zámocký park v Malackách, okres Malacky, Bratislavský kraj

Dub letný (Malacky)
Dub letný (Malacky).

Pálffyovský dub spomienok

Pálffyovský dub je jedným z mála stromov, ktoré svoj príbeh začali písať ešte pred príchodom Pálffyovcov do Malaciek – predtým než sa začali budovať priľahlý kaštieľ a park, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Stačí len spomaliť, započúvať sa do šumu listov v poryve vetra a do spevu vtákov. Rozpovie vám príbehy nielen o tomto šľachtickom rode Pálffyovcov, ale aj o napoleonských vojskách, dávnych láskach, epidémiách, požiaroch, trhoch či jarmokoch, ale aj o ceste Macka do Malacek, keď išel šošovičku mlácit. Je domovom mnohých organizmov, útočiskom počas letných dní, partnerom pri potulkách parkom, dôverným priateľom. Je jedným z najstarších exemplárov nachádzajúcich sa v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park i jeden z posledných exemplárov, ktorý bol zahrnutý do kompozície parku z drevín nachádzajúcich sa v bezprostrednom okolí kaštieľa, ktoré tvorili divoké lesy.

2. miesto:

Platan javorolistý (Platanus acerifolia [hispanica])
Vek stromu: 150 rokov, obvod kmeňa: 304 cm, výška stromu: 24 m
Nádvorie biskupského kaštieľa Žiar nad Hronom, okres Žiar nad Hronom, Banskobystrický kraj

Platan javorolistý (Žiar nad Hronom)
Platan javorolistý (Žiar nad Hronom).

Symbol spojenia

Existuje niekoľko legiend spojených s platanom na nádvorí biskupského kaštieľa v žiari nad Hronom. Jedna z nich hovorí o tom, že platan bol zasadený biskupom, ako symbol spojenia neba a zeme – jeho koruna sa dotýka neba, zatiaľ čo korene siahajú do hĺbky zeme. Podľa tejto legendy tak platan zároveň symbolizuje aj spojenie duchovnej a svetskej moci. Podľa dostupných historických údajov bola výsadba platanu v kaštieli pravdepodobne realizovaná v 19. storočí, konkrétny rok výsadby však nie je známy. Platan je dnes významnou dominantou mesta, v súčasnosti je chránený ako súčasť miestneho kultúrneho dedičstva. Vďaka miestu, kde rastie, je ukrytý pred zrakom verejnosti, no každého, kto ho zbadá, okamžite chytí za srdce.

3. miesto

Borovica lesná (Pinus sylvestris)
Vek stromu: 120 rokov, obvod kmeňa: 350 cm, výška stromu: 25 m
Univerzitné pastoračné centrum pri Žilinskej univerzite, okres Žilina, Žilinský kraj

Borovica lesná (Žilina)
Borovica lesná (Žilina).

Borovica pri Paľovej búde

Borovica pokojne rastie v žilinskom lesoparku Chrasť, medzi Veľkým a Malým dielom a roky je svedkom mnohých udalostí zo spoločenského, sociálneho, kultúrneho a športového života. Na tomto mieste rástla už vtedy, keď dal v roku 1925 žilinský hoteliér Pavol Folkmann postaviť pri starej ceste drevenú poschodovú budovu s dvoma vežičkami – „Paľovu búdu“. Postupne v nej boli lesná reštaurácia, kolkáreň, tančiareň, ženský rehoľný rád kongregácie Sestier sv. Cyrila a Metoda, sociálny ústav, viaceré pracoviská univerzity i kaviareň. Dnes sa v budove pri borovici nachádza Univerzitné pastoračné centrum pri žilinskej univerzite. Strom a Paľova búda tak spolu vytvárajú neuveriteľnú dvojicu a malebne dotvárajú moderný campus žilinskej univerzity. Borovica vysoko čnie a chráni ho svojimi štyrmi kmeňmi.

Hlavný partner ankety Strom roka


Autorka: Eva Ščepková.

Jedna odpoveď na “Strom, ktorý si pamätá príchod Pálffyovcov do Malaciek”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *