Kategórie
Tlačové správy

Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety

Zákazníci ich chcú aj napriek vyšším cenám.

Kabriolet
Kabriolet.

Stredná cena kabrioletov na slovenskom trhu je aktuálne 8 895 eur, vek 14 a pol roka a majú naj­čas­tej­šie na­jaz­de­ných 148 000 kilo­metrov.

Teplé počasie v rámci predošlých dní láka mnohých na výlety a cestovanie. Pre niekoho je zdrojom zážitkov jazda moto­cyklom, viacerí však stále dávajú prednosť bezpečnejším autám. Niektoré totiž dokážu prinášať voľnosť a nebo nad hlavou rovnako ako motorky. Kabriolety sú síce celkom okrajovou časťou slovenského trhu ojazdených automobilov, ale ich počet v ponuke na trhu sa od covidu zvýšil. Za prvých päť mesiacov tohto roku ponúkol sekundárny trh jazdených vozidiel na Slovensku 1 978 áut so sťahovacou strechou, čo je oproti roku 2022 takmer desaťpercentný nárast. Vyplýva to z analýzy trhu, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Kabriolety sú síce úplne minoritnou súčasťou našej ponuky, aj tak si ich ale ročne kúpi viac ako 150 zákazníkov. Najmä s príchodom prvých teplých dní sa dopyt po nich kaž­do­roč­ne zvy­šu­je a ľudia začnú premýšľať o tom, ako si spríjemniť život. Niekto si kúpi motorku a niekto zase kabriolet. Ceny jazdených áut a motoriek sú dnes na podobnej úrovni. Ojazdený kabriolet si dnes zaobstaráte už od sumy okolo 2 tisíc eur,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna v Slovenskej republike.

„Mnoho zákazníkov si zároveň auto so sťahovacou strechou zaobstará len na jednu sezónu a na ďalší rok skúsi zase niečo nové,“ dodáva Petr Vaněček.

Ojazdené kabriolety sú všeobecne staršie než bežné ojazdené autá na tuzemskom trhu. Ich stredná hodnota veku sa pohybuje okolo pätnástich rokov, pritom majú ale nižší kilometrový nájazd. Ten sa pohybuje pod hranicou 150 000 kilo­metrov, oproti 160 tisícom, ako je to pri bežných ojazdených autách.

„Je to dané najmä tým, že kabriolety sú sezónnou záležitosťou. Aj keď dnes zoženiete mnoho modelov s pevnou skladacou strechou, ich majitelia ich spravidla nevyužívajú celoročne,“ komentuje Petr Vaněček.

Najčastejšie ponúkaným vozidlom so sťahovacou strechou bolo v tomto roku BMW radu 3 s me­diá­no­vou cenou 8 000 eur, strednou hodnotou veku 16 rokov a najazdenými 197 000 kilo­metrami. Nasledovali Volkswagen Golf, Mercedes SLK, Volkswagen Eos a nízkorozpočtový Renault Megane. Jeho mediánová cena bola 3 250 eur a vek 16,3 roka. Naj­drahším kabrio­letom, ktorý sa v slo­venskej inzercii medzi januárom a májom tohto roku objavil, bol zánovný model Aston Martin DB11 s cenovkou 208 618 eur. Nasle­do­va­lo štvor­ročné Lamborghini Huracan za 188 900 eur a potom troj­ročné Lamborghini Murcielago za 183 900 eur.


Autorka: Dominika Brindžáková, AURES Holdings.

Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *