Kategórie
Tlačové správy

V Topoľčanoch vyrástol unikátny komunitný ovocný sad

Topoľčany majú slovenský unikát!

Uspeli v celoslovenskej výzve, do ktorej sa prihlásilo 64 samospráv a teraz tam majú vzácny sad. Vďaka Centru environmentálnej a etickej výchovy Živica na okraji mesta, na bežnom sídlisku, pribudol sad so vzácnymi miznúcimi odrodami ovocných stromov. Má slúžiť ako adaptačný prvok na prebiehajúcu klimatickú zmenu či relaxačná zóna pre obyvateľov a ktokoľvek si tam môže odtrhnúť chutné jabĺčko či hrušku. Vzácny sad dnes (14. 11.) slávnostne otvorili a prvú úrodu by mohol poskytnúť na budúcu jeseň.

Zelený sad vyrástol na ploche 3 000 štvorcových metrov v rámci sídliska medzi Ulicou Dušana Jurkoviča a riekou Nitra v Topoľčanoch. Nachádza sa v ňom široký sortiment ovocných stromov a jedlých kríkov, medzi ktorými nájdeme i staré a vzácne odrody.

„Sad je unikátom v tom, že bude prinášať úrodu počas celej sezóny, pričom bude dostupný širokej verejnosti, ako aj školám pre edukatívne účely. Obyvatelia si teda môžu prísť nazbierať ovocie, skonzumovať ho, alebo spracovať podľa svojich predstáv. Zelený sad podporí spoluprácu miestnej komunity, bude prezentáciou genofondu miznúcich odrôd ovocných stromov na Slovensku a bude slúžiť ako adaptačný prvok na klimatickú zmenu – obyvatelia môžu očakávať v jeho bezprostrednej blízkosti zvýšenie vlhkosti, či zníženie teploty počas letných horúčav,“ vyratúva manažér živičného projektu Zelený sad František Cimerman.

Projekt vznikol vďaka podpore poisťovne Kooperatíva a.s.. Predchádzala mu verejná výzva, o Zelený sad malo záujem až 64 miest a obcí na Slovensku.

„Medzi veľmi dôležité kritériá patrila aj konkrétna predstava Topoľčian o tom, ako budú sad využívať a ako bude prebiehať následná starostlivosť,“ dodal František Cimerman.

Starostlivosť o Zelený sad bude prebiehať bez chemikálií a ovocie, ktoré tam vyrastie, bude dostupné pre všetkých. Deťom bude slúžiť aj na edukáciu, školy sa v ňom môžu učiť nielen prírodovedu a biológiu, ale aj iné predmety ako matematiku, či slovenský jazyk.

Foto:

V Topoľčanoch vyrástol unikátny komunitný ovocný sad
V Topoľčanoch vyrástol unikátny komunitný ovocný sad.
Ukážka jabĺk
Ukážka jabĺk.
Ukážka jabĺk
Ukážka jabĺk.

Autor: CEEV Živica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *