Kategórie
Tlačové správy

Prežil 700 rokov, dnes je Stromom roka

Víťazom 20. ročníka ankety je Dračí dub z Lozorna.

Strom roka

Banská Bystrica – V aktuálnom ročníku populárnej ankety Strom roka, ktorá tento rok slávi svoje 20. výročie, zahlasovalo viac ako 26 000 ľudí za dvanástku najobľúbenejších stromov. Víťazný Dračí dub z Lozorna si vďaka 5 916 hlasom verejnosti vyslúžil prvú priečku. Na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za víťazným dubom, s počtom hlasov 5 858, skončila Lipa veľkolistá z Opinej. Tretie miesto zaslúžene patrí Buku lesnému zo Svrčinovca, ktorý získal 3 479 hlasov. Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2022 v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave.

Anketa tento rok slávi svojich 20 rokov. Počas leta organizátori z Nadácie Ekopolis usporiadali odbornú konferenciu na tému stromov, v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici sa konala výstava doterajších víťazov a ani tento raz anketu neobišli ani jej tradičné aktivity.

„Počas septembra prebiehala súťaž pre školy, tento rok sa nám ich zapojilo až vyše päťdesiat. Šesť z nich sme takisto ocenili počas slávnostného vyhlásenia výsledkov – tri z nich za najväčší počet zaslaných hlasov, ďalšie tri za aktivity žiakov navyše v špeciálnej kategórii,“ hovorí Martina Hromadová, komunikačná manažérka z Nadácie Ekopolis.

Ocenené školy získavajú výsadbový materiál do svojich školských záhrad spolu v hodnote až 650 eur i náučné darčeky. Medzi víťazné školy patrí ZŠ Májové námestie z Prešova, ZŠ Karpatská zo Žiliny, Spojená škola Novohradská z Bratislavy, Materská škola zo Stebníka, Základná škola z Tomášova a Materská škola Haburská z Prešova.

Anketa ešte nekončí

„V ankete nás ešte čaká ošetrenie stromov, a to nie len tých víťazných. Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa nám každý rok darí ošetrovať aj také stromy, ktoré nám boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť,“ dopĺňa Hromadová.

Už po tretíkrát sa v ankete konala aj verejná výsadba stromov.

„Tento rok sme vysádzali Lipy veľkolisté v obci Veľký Biel. Spolu s aktívnymi dobrovoľníkmi zo Slovenskej sporiteľne sa nám ich podarilo popri cyklotrase vysadiť až 40. Veríme, že sa stromom bude dariť, domáci im zabezpečia dostatočnú starostlivosť v nasledujúcich rokoch, aby mohli poskytovať tieň i ďalšie dôležité a nezastupiteľné funkcie pre krajinu,“ uzatvára Hromadová.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum, záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Výsledky ankety Strom roka 2022

Finálové poradieFinalistaPočet hlasov
19. Dub letný5 916
212. Lipa veľkolistá5 858
37. Buk lesný3 479
410. Lipa malolistá2 555
54. Platan západný1 784
66. Lipa veľkolistá1 501
71. Hruška obyčajná1 202
83. Dub jadranský992
911. Tis červený967
108. Orech čierny749
115. Hruška planá635
122. Lipa malolistá564

Príbehy víťazných stromov

Víťazný Dračí dub
Víťazný Dračí dub.
  1. miesto: Dub letný (Quercus robur)

Vek stromu: 700 rokov, obvod kmeňa: 677 cm, výška stromu: 18 m
Les v katastri obce Lozorno, okres Malacky, Bratislavský kraj

Dračí dub

Strom dostal pomenovanie vďaka svojej mohutnosti a výzoru. Pripomína sediaceho draka a jeho kôra je drsná a zjazvená ako z bájnych súbojov drakov. Ale nikto sa ho nebojí. Skôr naopak! Každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Je ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.

  1. miesto: Lipa veľkolistá (Tilia platophyllos)

Vek stromu: 300 rokov, obvod kmeňa: 640 cm, výška stromu: 25 m
Nádvorie kaštieľa v obci Opiná, okres Košice-okolie, Košický kraj

Opinská lipa

Lipa bola pravdepodobne vysadená po vybudovaní kaštieľa, pričom v obecnej kronike sa uvádza rok 1589. Tvorila nádvorie súčasného kaštieľa a druhého kaštieľa, z ktorého sú dnes viditeľné iba ruiny. Oba patrili rodine Keczer, v 18. storočí ho vlastnila grófska rodina Vecsey. Lipa bola svedkom viacerých pohnutých spoločenských udalostí napr. povstania Štefana Bočkaja, či počiatkov dobývania drahého opálu. Posledná majiteľka kaštieľa, pri ktorom lipa rastie, grófka Terézia Pallaviciny Denesy Vecsey predala kaštieľ evanjelickej cirkvi z obavy, aby nebol prestavaný na hospodárske účely. Vyjadrila želanie, aby jej podobizeň bola v kaštieli vyobrazená, pokiaľ kaštieľ bude stáť. Jej želanie je dodnes rešpektované.

  1. miesto: Buk lesný (Fagus sylvatica)

Vek stromu: 240 rokov, obvod kmeňa: 398 cm, výška stromu: 17 m
Svrčinovec (osada Matiaškovci), okres Čadca, Žilinský kraj

Strážca dediny

V obci pod kopcom je plno stromov, ale keď niekto povie „náš buk“ každý vie, na ktorú stranu má obrátiť zrak. Strom stojí sám na vŕšku a z výšky ticho sleduje celú dedinu, akoby nad ňou držal stráž.

„Od detstva som chodil k tomuto stromu na prechádzky s rodičmi, neskôr s priateľkou. Pod jeho korunou som ju požiadal o ruku. V deň svadby sme k nemu prišli taktiež. Teraz tam chodíme s našimi deťmi a dúfam, že jedného dňa aj s vnúčatami,“ vyznal svoje pocity rodák zo Svrčinovca.

Pozri: 20 letokruhov ankety Strom roka.


Autor: Nadácia Ekopolis.

Jedna odpoveď na “Prežil 700 rokov, dnes je Stromom roka”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *