Kategórie
Tlačové správy

Sucho postihlo všetkých, odškodnenie potrebuje široká škála farmárov

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) ku kompenzácii škôd spôsobených suchom zo strany ministerstva pôdohospodárstva.

Minister pôdohospodárstva by mal podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) poskytnúť analýzu a informácie o tom, prečo sa rozhodol kompenzovať škody spôsobené suchom len úzkemu okruhu pôdohospodárov. Poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová ministra vyzýva, aby uverejnil nielen sumu na odškodnenie, ale aj cestu, ako k rozhodnutiu dospel či spôsob, ako chce odškodniť okrem chovateľov aj pestovateľov.

„Ministerstvo pôdohospodárstva informovalo verejnosť o odškodnení poľnohospodárov za škody spôsobené suchom z mimoriadnych zdrojov zo štátneho rozpočtu v celkovej výške 50 miliónov eur. Podľa poskytnutých údajov je však zrejmé, že peniaze dostanú len chovatelia vybraných hospodárskych zvierat, ktorými sú dojnice, hovädzí mäsový dobytok, ovce a kozy. Pritom už v týchto dňoch by tá istá skupina poľnohospodárov mala získať aj finančné prostriedky ako výnimočnú pomoc pre poľnohospodárov,“ uviedla Jarmila Halgašová s tým, že rezort tak zavádza dvojaký meter.

„Suchom sú zasiahnuté všetky odvetvia poľnohospodárstva, nielen živočíšna výroba. Úroda ovocia, zeleniny, zemiakov je od vody absolútne závislá, pričom dlhodobo upozorňujeme na potrebu dobudovania a opravy systému závlah. Aj tam, kde majú poľnohospodári zavlažovanie vybudované, im toto leto v súvislosti s extrémnym suchom enormne vzrástli náklady na energie, vodu, skladovanie, triedenie a balenie. V dôsledku výrazného rastu cien energií už dnes možno predpokladať, že ‚skleníkoví‘ pestovatelia zeleniny a ovocia produkciu obmedzia až o dve tretiny,“ vysvetlila J. Halgašová.

Podľa nej je nespravodlivé zvýhodňovať len niektoré odvetvia poľnohospodárstva, pričom ministerstvo neposkytlo odbornej verejnosti žiadnu analýzu škôd spôsobených suchom.

„Rozumiem, že je potrebné podporiť živočíšnu výrobu, pretože likvidácia chovov je nezvratný proces. Avšak v rámci agrosektora sú aj iné odvetvia, ktoré si pre enormný nárast cien energií zaslúžia pozornosť zo strany štátu,“ uzavrela Jarmila Halgašová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *