Kategórie
Tlačové správy

Benzínové jazdené autá sú na trhu o 1 700 eur lacnejšie a s menším nájazdom než dieselové

Aj napriek väčšiemu počtu najazdených kilometrov a vyššej cene motoristi častejšie vyhľadávajú dieselové autá, ktoré aj napriek celkovému zdraženiu nákladov znamenajú mesačne vyššiu úsporu.

Stagnácia na sekundárnom automobilovom trhu naďalej pokračuje. Benzínové ojazdené autá si aj napriek miernemu úbytku v ponuke na Slovensku už druhý mesiac držia cenu a dajú sa tak kúpiť najčastejšie za 7 500 eur. Naopak, dieselové vozidlá mierne zdraželi a rozdiel strednej hodnoty ceny benzínových a naftových áut sa tak prehĺbil na 1 700 eur. Vyplýva to z analýzy trhu Barometer, ktorú pravidelne realizuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Rast cien palív na európskom trhu značne poznamenal ponuku aj dopyt. Benzínové automobily sú dlhodobo lacnejšie ako tie dieselové, ktoré sú ale finančne menej náročné na prevádzku. Rozdiel cien benzínového a naftového auta sa ešte vo februári pohyboval pri rovnakom modeli s podobnou výbavou na úrovni tisíc eur. V auguste sa rozdiel strednej hodnoty cien týchto automobilov vyšplhal až na tisícsedemsto eur,“ uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podľa aktuálneho vývoja ponuky na celom sekundárnom automobilovom trhu možno očakávať medzimesačne mierny pokles celkovej ponuky automobilov. Ponuka dieselových áut na trhu zatiaľ klesla o 3 % na aktuálnych 24 000 automobilov, podobne aj benzínových, ktorých je v ponuke necelých 13 000.

„Cena dieselových áut je už tretí mesiac viac-menej stabilná a drží sa na najvyššej úrovni 9 200 eur, avšak od januára sa zvýšila stredná hodnota o takmer jedenásť percent. Naopak, cena benzínových vozidiel na trhu od začiatku roka rástla menej, a to len o 600 eur, a to aj napriek klesajúcemu počtu áut v ponuke. Motoristi sú spolu s nárastom cien energií a spotrebného tovaru nútení hľadať automobily lacnejšie na prevádzku. Preto je pre nich stále výhodným riešením naftové vozidlo, a to aj za cenu vyššieho nájazdu kilometrov na tachometri,“ upozornil Petr Vaněček.

Dieselové aj benzínové automobily sú najčastejšie vo veku blížiacemu sa k desiatim rokom. Avšak značný rozdiel je v počte najazdených kilometrov, ktorý je pri naftových autách nad hranicou 190 000 kilometrov, teda o takmer 80 000 vyšší ako v prípade benzínových vozidiel.

Ceny modelov áut sa ale v jednotlivých variantoch paliva líšia. Najžiadanejšiu Škodu Octavia si zaobstaráte v benzínovej verzii medzimesačne o 6,7 % lacnejšie, teda so strednou hodnotou ceny 5 600 eur. V naftovom prevedení vás vyjde medzimesačne o 2 % lacnejšie, konkrétne zaplatíte 7 395 eur, to aj napriek tomu, že na tachometri budete mať najčastejšie o štyridsaťtisíc kilometrov viac. Nie vždy ale platí, že je naftový variant drahší. Napríklad Volkswagen Golf si v oboch variantoch medzimesačne drží takmer rovnakú cenu. V prípade nafty zaň zaplatíte len 5 495 eur, ale medián veku je 11,6 rokov a nájazd vyšší ako 200 000 kilometrov. V „benzíne“ ho zaobstaráte za 7 000 eur, o pol roka mladšie a s nájazdom o takmer 53 000 kilometrov nižším.

Najžiadanejšie automobily a ich cena na slovenskom trhu v auguste 2022

Najžiadanejšie automobily a ich cena na slovenskom trhu v auguste 2022

Autorka: Dominika Brindžáková, AURES Holdings.

Správu dodal Michal Račko z PR Clinic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *